Anasayfa » Genel » Verem

Verem

verem-hastaligi-belirtileri
Eskiden belli bilinen topluluk arasında derin çöküntüler meydana getiren önemli toplumsal hastalıklardan biri. Robert koch tarafından keşfedilmiş olan verem basili aracılığı ile meydana gelen bir hastalıktır. Verem basili çok küük ve hareketsizdir. Asit ve bazlara soğuk ve sıcağa kuru ve nemli havaya direnci fazladır. Buna karşılık bol ışığa fazla sıcağa dayanamaz. Güneş ışında 5 saate yok olur kaynayan suda ölür. Verem hastalığı çeşitli yollarla insanlara bulaşır. Verem hastalığının öksürük aksırık ile çevreye yayılan tükrük damlacıkları verem mikrobu ile bulaşmış her hangi bir temas verem mikrobu bulunan çeşitli yiyeceklerin yenmesiyle verem hastalığına yakalanılır. Verem hastalığı çeşitli yollardan insan vücuduna girer ve bir yerde bir odak kurarak yerleşir.

verem-hastalığı-hakkında-bilgi

Zamanla lenfa bezlerinde bir odak kurma yolunu bulur. Vücudun direnci fazla ise herhangi bir hastalık etkisi meydana getirmesi mümkün bulunmaz. Verem, insan vücudunun her bölümünün çeşitli belirtiler şeklinde hastalık meydana getirir. Mafsallar kemikler ve çeşitli organlar verem mikrobunun yerleşip hastalık meydana getirdiği yerlerdir. Fakat verem hastalığının en sık görüldüğü yer akciğerdir. Solunum yolu ile verem mikrobunun alınmasıyla hastalık hemen meydana çıkmaz. Vücudun dayanıklılığına göre uzun veya kısa sürede geçer. Öyle insanlar vardır ki bütün hayatı boyunca verem mikrobu taşıdıkları halde verem hastalığı belirtisi göstermezler. Buna sebep verem mikrobunu gelişe bilmesi için bir ortam bulamamasıdır. Verem hastalığına yakalanmış bir kimse hastalığın başlangıcı devresinde baş ağrısı, mide bozukluğu, iştahsızlık, zayıflamadan yakalanır.

verem-savas-haftasi

İlerlemiş hallerde kısa ve kuru öksürük vücut kırıklığı, yüksek ateş görülür. Daha ilerlemiş hallerde balgamlı öksürük çıkar. Akciğerde meydana gelmiş verem hastalığının belirtisi kan çıkarmaktır. Verem en çok genç insanların üzerinde etkisini gösteren bi hatalıktır. 10-20 yaşları arasında olanlar en çok verem hastalığına yakalananlardır. Verem hastalığı ilaçla ameliyatla ve vücudu kuvvetlendirmekle tedavi edilebilir. Bu tedavilerden herhangi birinin uygulana bilmesi için erken teşhis önemlidir.

Hakkında Ödevci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir