Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Hıçkırık

Hıçkırık

hıçkırık nasıl geçer neden oluşur nedenleri
Karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran, solunum işinde önemli rolü olan diyagram adalesinin birden kasılması ve bu sırada gırtlaktaki ses aralığının sıkışması sonucu meydana gelen rahatsız edici bir belirtidir. Bazen geçici,bazen de inatçı hıçkırıklar olabilir. İnatçı hıçkırıklarda sebep çoğunlukla sinirlilik ve histeridir. Hastalar çok defa genç kadınlardır. Bunlarda, hiçbir ilacın dindirmediği hıçkırıklar telkinle durdurulur.

Uyku ve yemek sırasında duran hıçkırık sonra yeniden başlar. Konuşarak hastanın dikkati başka başka tarafa çekilirse gene durur. Halbuki organik sebeplere bağlı hıçkırıklar gece ve gündüz aralıksız devam eder ve şahsi son derece yorar. Bu şekildeki organik hıçkırıkların başlıca sebepleri şunlardır. Karın göğüs organları hastalıkları, gçöğüs bezelerinin büyümesi kalb zarı iltihapları zatülcenp,göğüs urları,kalb büyümesi,alkolizm, üremi, striknin zehirlenmesi,bazı sinir hastalıkları. Bir de belkemiğinde virüsle meydana gelen henüz iyice bilinmeyen bir hastalık sebebiyle salgın hıçkırık vakaları.

TEDAVİSİ:Sebep belli olsun olmasın ilk iş hıçkırığı durdurmaya çalışmaktır. Bunun için çeşitli tedbirler ve ilaçlar vardır. Birden korkutma nefes tutma birkaç dakika bir kese kağıdı içine nefes alıp verme,göz yuvarlaklarına gözü kapadıktan sonra parmakla basma, dili dışarı çekme,kusturma, burnu tahriş ederek aksırma ,çok sıcak veya çok soğuk bir şey içirme, gibi basit tedbirlerle hıçkırık çok defa geçiştirilir. Bunlara rağmen devam ediyorsa o vakit atropin ,luminal, morfin gibi ilaçlara baş vurulur,hatta narkoz verilebilir. Bu tedaviler de netice vermezse cerrahi müdale ile diyaframın hareketini düzenliyen freni k sinir ezilir, kesilir, yada da kısmen çıkarılır.

Hakkında Ödevci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir