Anasayfa » Atatürk » İnkilapları » Harf Devrimi

Harf Devrimi

Cumhuriyetin ilanından sonra, milletçe Batılaşmamız için Büyük Atatürk tarafından yapılan devrim hareketlerimiz en önemlilerinden biri. Türkler, tarih boyunca değişik yazılar kullanmışlardır. Türkçenin, bugüne kadar bilinen yazıların en eskisi Orhun ve Yenisey yazıtlardır. Bunlar yukardan aşağı satırlar şeklinde yazılan yazılardır. Bundan sonra sağdan sola yazılan uygur yazısı kullanılmıştır. Müslümanlığın kabul edilmesinden sonra Arap yazısı kullanılmağa başlanmıştır. Uzun yüzyıllar kullanılan Arap yazısında,harflerin sayısı çoktur.

harf devrimi kısaca

Harfler çok değişik sesleri bile karşılayacak durumdadır. Bu yazı Arap diline göre düzenlendiği için Türkçemizi tam olarak karşılayamamaktadır. Sesli harflerin az kullanılması yüzünden de, kelimelerdeki sesleri karşılayabilmek için,birçok kelimenin ayrı ayrı imlasını öğrenmek gerekmektedir.İşte bütün bunlar, Arap yazısının, ancak aydın kişiler tarafından, uzun bir çaba sonucu öğrenebilmesini yaratmış, büyük kitleler, Arap yazısını öğrenemez, yazıları okuyamaz bir Milletçe gelmiştir.

harf devrimi ne zaman oldu

Milletçe,çağdaş ugarlık düzeyine çıkmamız için, Batıya yönelmemizden başka çıkar bir yol olmadığını gören Atatürk, büyük kitlelerin taasuptan kurtularak, yeni devrim hareketlerini kolayca izliyebilmesi için Arap yazısı yerine, bütün uygar milletlerin kullanmakta olduğu bir yazıyı, başka çıkar bir yol olmadığını görmüş ve hareketlerini bu yolda düzenlenmiştir. 1928 yılının Ağustos ayı, Türk harf devriminin başlanğıç ayı sayılır. İstanbul’da Sarayburnu parkın’da 9 Ağustos gecesi büyük Atatürk bir nutuk söylemiş, yeni Türk harfleriyle yazdığı notları Falih Rıfkı Atay’a okutarak yeni Türk harf yazılabilir bir yazı olduğunu söylemiş ve bütün milletçe yeni Türk harflerinin benimsenmesini istemiştir.

Hakkında Ödevci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir