Anasayfa » Genel » Rastgele Bilgiler » Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’da Dolmabahçe semtinde, şehrin en büyük ve güzel saraylarından biri. Değişik tarihlerde birçok defa onarım görmüş,yenilenmiştir. Bayıldım Kasrı adıyla ilk yapılışı Kanuni Sultan Süleyman devrinde ve koy doldurulmadan önceki zamana rastlar. Bu sıra kasr_ı cihannüma sayeban_ı hümayun adıyla bilinirdi.Daha sonra aynı yerde Selim II. bir köşk yaptırmış, Ahmet I. zamanında koy doldurulduktan sonra küçük bir av sarayı meydan getirilmiş, Mehmet IV. ve Ahmet III. aynı yerde yeni saraylar yaptırmıştır.

Abdülhamit I. gittikçe genişleyen yapıya kayık haneler ekledikten başka binayı büsbütün yıktırıp yerine Çinlilerle süslü İran üslubunda bir saray yaptırmıştır. Selim III. mimar Meling’e Mahmut II. de baş mimarı Hafız Mehmet Efendiye binayı yeniden yaptırmışlardı. Abdülmecit devrinde, 1842_1853 arasında 5 milyon altın harcanmak suretiyle mimar Garabet Balyan ile oğlu Nigoğos Balyan saraya bugünkü halini kazanmışlardır. Değişik bir barok rönesans üsluba sahip olan yapının eşyası çok değerlidir.

Selamlık, taht hünkar dairesi ve harem gibi dört dörtlük bölümüyle Dolmabahçe Beşiktaş rıhtımda yer alır. Yer, yer ahşap ve kargir bölümlerden meydana gelmiş olup, son yıllarda yangın tehlikesi göz önünde alınarak estetiği bozulmaksızın imkan ölçüsünde kargire çevrilmiştir. Deniz ve kara yönlerinde iki ayrı kapısı olan saray, alçak bir bodrum kat üstünde iki kattan ibarettir. Taht salonundan başka 7 büyük salonu ve 200 odası vardır. Harem salonu 47 m. bütün sarayın uzunluğuysa 600 m dir.

Taht salonu Kraliçe Viktorya tarafından armağan edilen 750 lambalı 4500 kg .ağırlıkla bir avizeyle aydınlanır. Kubbesi dıştan kurşun bir çatıyla örtülmüştür. Büyük giriş salonu da çok değerli billur ve avizelerle süslüdür. Surre, Somaki, Zülvecheryn Salonları ve vezir odası, sarayın en güzel bölümlerindendir. Üst katta, denize bakan elçiler salonunda Ayvazovki tabloları ve Louis XVI.tarzı çok değerli kırmızı takımlar yer alır. Ayrıca Abdülaziz’in resim koleksiyonuyla, Avrupa’dan getirilmiş eşyanın değeri büyüktür. Osmanlı hanedanı, 1854’ten sonra Dolmabahçe Sarayına yerleşmiş, birçok tarihi olay bu sarayda yaşanmıştır.

Abdülmecit, Abdülaziz, Murat V. Yıldız Sarayına geçmeden önce Abdülhamit II.Mehmet Reşat V.ve Abdülmecit Efendi Dolmabahçe ‘de oturmuşlar Vahtettin’le sonradan Yıldız Sarayına geçen Abdülhamit II. Yıldız Sarayına geçen Abdülhamit II. törenler için Dolmabahçe’yi seçmişler. Abdülaziz burada tahtan indirilmiş ilk Meclis_Mebusan aynı yerde toplanmış imparatorlar, krallar, kraliçeler şahlar, dükler zaman zaman yine burada ağırlanmışlardır. 1 Eylül 1927’den başlamak üzere saray, 1 Türk Tarih Kongresi 1_ve 2 Türk Dil Kurultayları gibi devrim tarihimizle ilgili olaylarla şahit olmuş, 10 Kasım 1938’de de büyük Atatürk burada ölmüştür. Cumhuriyetin ilanı Milli Saraylar yönetimine geçmiş ve son yıllarda da halkın ziyaretine açılmıştır.

Hakkında Ödevci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir