Anasayfa » Etiket Arşivi: atasözleri ödev

Etiket Arşivi: atasözleri ödev

Ağır Başlı Deyiminin Anlamı

Ağır Başlı Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Ağır Başlı – Kendisinde hafiflik ve aşırılık bulunmayan, ciddi olgun , hareketlerinde ölçülü kişi. – A kuzum biraz ağır başlı olsana! Artık başından nikah geçti. (Şinasi – Şair Evlenmesi) – AhhSermeet bir görsen güzel mi güzel , akıllı uslu, ağır başlı tam sana göre bi kız oğlum bi düşün şu işi.

Devamını Oku »

Ağır Basmak Deyiminin Anlamı

Ağır Basmak Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Ağır Basmak – 1- Etkisi üstün gelmek 2- Ağırlıkça fazla olmak, istediğini yaptırmak – Bir tarafta.. Çakır Emine, bir tarafta Nazlı ile Gülizar. Şaşırdım hangi tarafı kollayacağım.. Fakat Nazlı yine ağır basmaya başladı. (Osman Cemal Kaygılı- Çingeneler) – Bunca yıllık arkadaşlık Yiyip içmişlik var arada Bütün düşünceler ağır bastı Kızımızı verdik oğluna. – …

Devamını Oku »

Ağır İşitmek Deyiminin Anlamı

Ağır İşitmek Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Ağır İşitmek-Kulakları iyi duymamak – – Efendim ? -Yeni bir haber yok mu kızdan diyorum. – Sinirlenince kulaklarım daha ağır işitiyor. (Cevat Fehmi Başkut – Paydos ) – Nerede gözlerim , eski gözlerim Bu ağır işiten kulaklar kimin Ters yüz olmuş bir ceker gibiyim Eskiden dünya kimindi şimdi kimin ? – Kulaklarının ağır …

Devamını Oku »

Adım Başında Deyiminin Anlamı

Adım Başında Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adım Başında – Birbirine yakın yerlerde , – Suriye öyle bir yerdeki insan adım başında tarihle karşılaşıyor (Burhan Cahit Morkaya- Yüzbaşı Celal) – Köprüde adım başında bir trafik kazası – Sokaklarda adım başı dilenci hepsine yardım etmeye kalksam benimde onlardan farkım kalmayacak.

Devamını Oku »

Adım Atmamak Deyiminin Anlamı

Adım Atmamak Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adım Atmamak – Bir yere hiç gitmemek, uğramamak, girişimde bulunmamak – Faik Bey , artık konağa adımını atmıyor, artık ne Servet Beye, hatta ne de Cemil’e görünüyor. (Yakup Kadri Karaosmanoğlu- Kiralık Konak) – Yanı başımda olsan da bir adım bile atmam… – Nafile , haber yollama Bir adım daha atmam semtine !

Devamını Oku »

Adı Sanı Deyiminin Anlamı

Adı Sanı Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adı Sanı – Bir kimsenin , bir şeyin herkesçe bilinen ünü , bir kimsenin kimliği – Nedir o efendim bakkalın çakkalın bile tutabildiği kümes gibi dar apartmanlar! Eski de olsa bizim yalıların bir üslubu var, adı sanı var. (Halide Edip Adıvar- Tatarcık) – Adı sanı duyulmamış markaların ürünlerini satıyor ucuz ucuz , zehirleyecek …

Devamını Oku »

Adamına Düşmek Deyiminin Anlamı

Adamına Düşmek Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adamına Düşmek – Yapılacak bir işin anlayanına , uzmanına verilmesi, düşmesi – Haydar alnını kaşıdı, zorla kendine gelip yürüdü.Burası adamının eline düşse..der gibiydi içinden .(Talip Apaydın-Yarbükü) – Adamına düşersen gül, düşmezsen halin kül.

Devamını Oku »

Adama Dönmek Deyiminin Anlamı

Adama DönmekNedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adama Dönmek – Düzeltmek, derlenip toplamak , birşeye benzemek – Fena bir şey deme.. ‘ Allah razı olsun ‘ de .. Bak onun sayesinde ben bile adama döndüm. Beni Balıkesir’deki satış şubesine müdür yaptı.. (Reşat Nuri Güntekin – Balıkesir Muhasebecisi.) – Sende büyümüşsün, kocaman olmuşsun, adama dönmüşsün görmeyeli.

Devamını Oku »

Adam gibi Deyiminin Anlamı

Adam gibiNedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adam gibi – 1- Terbiyeli , akıllı uslu 2- Adamlığa , efendiliğe yaraşır yolda – Yanımda İstanbul sözü etmeyin. Adam gibi oturup içmek, tatlı tatlı söyleşmek varken … değil mi ama ? (Tarık Dursun K. Vezir Düşü.) – Adam gibi yürekli ol çık karşıma bak yüzüme … (Serdar Ortaç) – Ben seni adam gibi …

Devamını Oku »

Adam Boyu Deyiminin Anlamı

Adam Boyu Nedir Anlamı Açıklaması Öyküsü Örnekleri Adam Boyu – Normal bir kişinin boyu olan yükseklik kadar. – Doğu’da kış ayları uzun. Adam boyu kar kapatır her yanı. (Dursun Akçam- Analar ve Çocuklar) – Kurt ulumaları yaklaştı, Tipi bastırdıkça bastırdı. Yerde kar adam boyu Gökçe dağlarındansın Minnetoğlu Yiğitlik yolda kalmak değil ; Köye varmaktır bilesin!..

Devamını Oku »