Perşembe , 3 Aralık 2020
Anasayfa » Kompozisyon » Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri ve Özellikleri

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri ve Özellikleri

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri
Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri ve Özellikleri
Coğrafi Bölgelerimiz: Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi.

Marmara Bölgesi: Köprü niteliği ile Avrupa ve Asyayı birbirine bağladığı söylenebilir. Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa- Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; Çimento, kumaş, deri, dokuma, iplik, konserve, şeker, içki, elektrikli ev aletleri, şişe-cam, rafineri, ilaç ve kibrit. Bu bölgemizin tarım ürünleri; Buğday, arpa, yulaf, pirinç, pancar, tütün, zeytin, üzüm, incir, sebze ve meyveler, ayçiçeği, ayrıca ipekböceği ve hayvancılıkta önemlidir.
Marmara Bölgesinin Nehirleri: Meriç, ergene, Gönen, Susurluk
Marmara Bölgesinin Su Kaynakları ve Gölleri: Sapanca, İznik, Manyas, Ulubat, Çekmece ve Terkos
Marmara Bölgesinin Dağları: Istranca, samanlı, Kozdağ, Alemdağ, Uludağ
Marmara Bölgesinin Ovaları: Sakarya ve Bursa ovaları.
Marmara Bölgesinin Limanları: İstanbul, İzmit, Bandırma
Marmara Bölgesinin Şehirleri: Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İstabul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ
Marmara Bölgesinin Turizm Alanları: İstanbul, Edirne, İzmit, Bursa gibi şehirlerdeki tarihi eserler ve bölge doğal güzellikleriyle turizm bakımından önemlidir.

Ege Bölgesi: Kentleşmenin en yoğun yaşandığı bölge konumundadır. Ülkemiz nüfusunun 1/8 kadarı Ege Bölgesinde yaşamaktadır. Bu nüfusun yarıdan fazlası kentlerdedir. Ege Bölgesinin ortalama nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Nüfus yoğunluğu açısından Marmara Bölgesinden sonra ikinci sırada bulunur. Ege Bölgemizin; Çimento, tuğla-kiremit, sabun, yağ, boya, un, konserve, sigara, dokuma, bira, şeker, rafineri ve çeşitli besin maddeleri fabrikaları vardır. Ege’de genellikle; Buğday, arpa gibi tahıllar, tütün, haşhaş, pamuk gibi tarım ürünleriyle her çeşit sebze ve meyve yetiştirilir. Bölgede hayvancılıkta yaygındır.
Ege Bölgesinin Nehirleri: Gediz, Büyük Menderes, Küçük Menderes önemli akarsularıdır.
Ege Bölgesinin Gölleri: Bafa ve Marmara Gölü bölgenin önemli gölleridir.
Ege Bölgesinin Limanları: İzmir, Bodrum, Marmaris.
Ege Bölgesinin Dağları: Babadağ, Aydın ve Demirci dağları.
Ege Bölgesinin Ovaları: Aydın, Manisa ve Akhisar ovaları.
Ege Bölgesinin Şehirleri: Aydın, Afyon, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak
Ege Bölgesinin Turizm Alanları: İzmir, Bergama ve Efes dolaylarındaki eski eserleri ve Ege kıyıları doğal güzellikleriyle ünlüdür.
Yurdumuza tatil amacıyla giden turistlerin büyük bölümü bu bölgede tatillerini geçirirler.

Akdeniz Bölgesi: Adını güneyindeki denizden alan Akdeniz Bölgesi, kuzey batıda Ege Bölgesi, kuzeyde İç Anadolu Bölgesi, kuzeydoğuda Doğu Anadolu Bölgesi ve doğuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile komşudur. Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Bölgede; Çimento, sigara, şeker, iplik, dokuma, demir-çelik, un ve besin maddeleri fabrikaları vardır. Buğday, arpa, yulaf, pirinç, pamuk, susam, yerfıdstığı, tütün, muz, turunçgiller (mandalina, portakal, limon, greyfurt) ve her çeşit sebze ve meyvecilik ile turfandacılık önemlidir.
Akdeniz Bölgesinin Nehirleri: Seyhan, Ceyhan, Göksu, Dalaman ve Manavgat çayı bölgenin önemli akarsularıdır.
Akdeniz Bölgesinin Gölleri: Beyşehir, Burdur, Eğridir, Suğla.
Akdeniz Bölgesinin Dağları: Toroslar’da Akdağ, Bozdağ, Nurhak ve Amanos dağları en önemli dağlarıdır.
Akdeniz Bölgesinin Ovaları: Çukurova ve Amik ovaları.
Akdeniz Bölgesinin Limanları: İskenderun, Mersin, Antalya ve Fethiye.
Akdeniz Bölgesinin Şehirleri: Adana, Antalya, Antakya, Burdur, Isparta, Kahraman Maraş, Mersin.
Akdeniz Bölgesinin Turizm Alanları: Antalya ve Antakya çevresindeki eski eserler ile bölgenin şelaleleri ve plajları turizm bakımından önemli yerlerdir.
Antalya ve Alanya yöresi son yıllarda önemli birer turizm merkezi haline gelmiştir.
Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından çok sayıda turist yılın her ayında bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca bölgede yapılan film festivalleri ve benzeri etkinlikler her geçen gün artmaktadır. Bölge tarihi, doğası, güneşi, denizi ve konukseverliği ile dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Karadeniz Bölgesi: Karadeniz Bölgesi, ismini Karadenizden alan, Sakarya Ovasının doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiyenin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiyedeki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu – batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.
Karadeniz Bölgesinin Dağları: Canik, İsfendiyar, Köroğlu, Ilgaz, Bolu ve Doğu Karadeniz dağları en önemli dağlarıdır.
Karadeniz Bölgesinin Nehirleri: Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya, Filyos ve Çoruh, önemli akarsularıdır.
Karadeniz Bölgesinin İklimi: Bölgede Karadeniz iklimi hakimdir. Kışlar soğukça, yazlar serince geçer. Yağışlar her mevsimde görülür.
Karadeniz Bölgesinin Şehirleri: Zonguldak, Sinop, Bartın, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Bolu, kastamonu, Çorum, Amasya, Gümüşhane, Tokat, Artvin ve Bayburt illeri bulunmktadır.
Karadeniz Bölgesinin Tarım Ürünleri: Fındık ve çay bölgenin önemli tarımsal ürünleridir.
Ormancılık oldukça yaygındır. Balıkçılık da halkın önemli geçim kaynaklarındandır.
Karadeniz Bölgesinin Madenleri: Bölgede bakır, linyit ve maden kömürü yatakları mevcuttur. Bu bölge, Fatih döneminde Osmanlı yönetimine katılmıştır.
Karadeniz Bölgesinin Turizm: Abant, Borabay gölleri ve Havza kaplıcaları gerçekten görülmeye değer yerlerdir.

Doğu Anadolu Bölgesi: Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir. Türkiyenin nüfus yoğunluğu ve nüfusu en az olan bölgesidir. Bunda bölgenin yüz ölçümünün büyük olması başlıca etkendir. Geçim kaynakları hayvancılık ve tarımcılıktır. Kuzeydoğuda Gürcistan, Ermenistan, Nahcivan, güneydoğuda İran ve Irakla sınır komşusudur.
Doğu Anadolu Bölgesinin Sanayii Alanları: Çimento, şeker, yağ-peynir, şarap, sigara, dokuma ve iplik fabrikaları vardır.
Doğu Anadolu Bölgesinin Tarım Ürünleri: Tahıl, patates, pirinç, şekerpancarı, tütün, kaysı, şeftali, üzüm ve benzeri ürünler üretilmektedir. Hayvancılık da bölgenin önemli bir geçim kaynağıdır.
Doğu Anadolu Bölgesinin Nehirleri: Dicle, Fırat, Aras, Murat ve Karasu bölgenin önemli akarsularıdır.
Doğu Anadolu Bölgesinin Gölleri: Van ve Çıldır gölleri.
Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları: Ağrı, Nemrut, Süphan. Ağrı, 5165 metre ile ülkemizin en yüksek dağıdır. Ağrı, Avrupanın da en yüksek dağıdır.
Doğu Anadolu Bölgesinin Ovaları: Malatya ve Muş ovaları önemlidir.
Doğu Anadolu Bölgesinin Şehirleri: Ağrı, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van’dır.
Doğu Anadolu Bölgesinin Turizm Alanları: Kars ve Erzurum çevresi kış sporları yönünden önemlidir. Harput ve Van dolayları eski uygarlıklardan kalma eserler bakımından önemlidir. Van gölü dolayları görülmeye değer yerlerden birisidir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiyenin yedi coğrafi bölgesinden biridir.Güneydoğu Toroslar’ın güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplar. Bölgede etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Çimento, yağ, sabun, iplik, dokuma, içki, besin maddeleri üreten fabrikalar, petrol arıtma tesisileri vardır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarım Ürünleri: Buğday, mercimek, nohut, burçak, zeytin, antepfıstığı ve kenevir bölgede yetişen önemli ürünlerdir.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Nehirleri: Dicle, Fırat bölgenin önemli akarsularıdır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dağları: Toroslar ve Karacadağ.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ovaları: Harran ve Antep ovaları.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Şehirleri: Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, siirt, urfa, Batman ve Şırnak’tır. Batman ve Şırnak son yıllarda şehir statüsüne kavuşmuştur.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Turizm Alanları: Urfa ve Adıyaman dolayları ile Mardin eski uygarlıklardan kalma eserler bakımından zengindir.

İç Anadolu Bölgesi: Anadolunun orta kısmında yer alan Türkiyenin yedi coğrafi bölgesinden biridir.Türkiyede gelişmiş bölgeler arasında yer alır. Bu konumu sebe­biyle bu bölgeye “Orta Anadolu” da denir. İç Anadolu Bölgesinin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21ini kaplar.Doğu Anadoludan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Çimento, un, tuğla, şarap, makina, vagon, yağ, rafineri, dokuma, şeker ve çeşitli maddeleri üreten fabrikalar vardır. Tarımsal alanda; Buğday, arpa, yulaf, çavdar, pirinç, baklagiller, şekerpancarı, patates, çeşitli sebze ve meyvelerdir. Hayvancılık da yaygın olarak yapılmaktadır.
İç Anadolu Bölgesinin Nehirleri: Kızılırmak, sakarya, Porsuk bölgenin önemli akarsularıdır.
İç Anadolu Bölgesinin Gölleri: Tuz gölü, Akşehir ve Eber gölleri vardır.
İç Anadolu Bölgesinin Dağları: Erciyes, Elmadağ, Akdağ, Tecer ve Hasan dağı.
İç Anadolu Bölgesinin Ovaları: Eskişehir ve Konya ovaları önemli ovalarıdır.
İç Anadolu Bölgesinin Şehirleri: Başkent Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat.
İç Anadolu Bölgesinin Turizm Alanları: Ankara, Sivas, Kayseri, Konya tarih eserler bakımından, Ürgüp ve Avanos çevresi ise peribacalıyla ünlüdür.

Hakkında Ödev Yardımcısı

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =