Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Atatürk » İnkilapları » Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Büyük Türk Milleti’nin anayasayla vermiş olduğu yetkiyle yasama görevlerini yapan anayasal devlet organıdır. Yasa ve anayasa değişiklikleri yapılırken bu değişikliklerin halka ait olan egemenlik haklarınıda korumakta olan anayasaya aykırı olup olmadığı anayasa mahkemesi tarafından denetlenmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kendi yasal dayanağı olan anayasanın tamamını yada temel ilkelerini reddederek yeni bir anayasa oluşturma yetkisi bulunmamaktadır.

Anayasanın 108’nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına seçilen milletvekili adayları anayasaya bağlı kalacaklarına dair Büyük Türk Milleti önünde namus ve şerefleri üzerine yemin ederek Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi (milletvekili) hakkı kazanmaktadırlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri (milletvekilleri) yasama dokunulmazlığına sahiptirler.

Hakkında Ödevci

Check Also

Aşar Vergisinin Kaldırılması

Aşar Vergisinin Kaldırılması Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923-1929 tarihleri arasında ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi’nde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − twelve =