Cumartesi , 28 Kasım 2020
Anasayfa » Kompozisyon » Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim Sistemi Hastalıkları

sindirim sistemi hastalıkları nelerdir
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Her canlının yaşamak için beslenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bu beslenme ihtiyacını karşılarken ve yaşamımıza devam ederken tgaikide sağlığımızı düşünmek zorundayız. Bu yazımızda Sindirim Sistemi Hastalıkları hakkında bilgilendirme yapacağız. Sindirim Sistemi Hastalıkları başlıca şunlardır;
kolera hastalığı nedir
KOLERA
Bağırsak enfeksiyonu ve şiddetli ishal ile meydana çıkan Kolera hastalığı Vibrio cholerae virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Ölüm riski yüksek olan ve günümüzde hala binlerce insanın ölümüne sebep olan Kolera hastalığı 1817 yılında Japonya’da, 1826′da Moskova’da, 1831′de Berlin’de, Paris’te ve Londra’da salgınlar yapmıştır ve Sonrasında Londra’dan göçmenlerle Kanada’ya ulaşmıştır. Bir çok insanın ölümüne neden olan salgınlar 1892 yılında Hamburg’da ortaya çıkmıştır.
dizanteri hastalığı nedir
DİZANTERİ
İnsanlarda şiddetli karın ağrısı, sık ve şiddetli ishal şeklinde görülen Dizanteri hastalığı gerekmediği halde dışkılama isteğihastalığıdır. Dizanteri hastalığı bağırsak yaraları, hayvanda makattan kan ya da kanlı dışkı gelmesi gibi belirtiler gösterebilen hastalıktır.
ülser hastalığı nedir
ÜLSER
Mide mukozasının asitli içecekler, alkol, sigara gibi içeceklerle zedelenmesiyle meydana gelen bir hastalık olan Ülser genellikle yara anlamına gelmektedir. Şiddetli açlık, kemirir ve yanar tarzda ağrı, şeklinde görülen Ülser genellikle yemek yedikten yarım saat sonra kendini belli etmektedir.
siroz hastalığı nedir
Siroz
Sigara ve alkol içilmesinde karaciğer hücrelerinin kendisini yenileyememesi sonucunda ortaya çıkan Siroz hastalığı karaciğer fonksiyonlarının kaybıyla sonuçlanan bir hastalıktır. Türkiyede Siroz hastalığının en fazla görülen sebepleri ise viral hepatit enfeksiyonları ve alkol kullanımıdır.
tifo hastalığı nedir
Tifo
Pis yiyeceklerden ve kirli içme sularından bulaşan ve bulaşıcı bir hastalık olan Tifo hastalığı genellikle sonbahar ve yaz aylarında görülmektedir. Özellikle kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkileyen Tifo vücuda girdikten sonra 7-15 gün arasında kendisini gösterir ve hastaların dışkılarında idrarlarında, kanlarında, tükürüklerinde yada vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunmaktadır.
ishal hastalığı nedir
İSHAL
Dışkının sıvı şeklinde ve sık çıkmasıyla meydana gelen İshal hastalığı dünyada 5 yaşında küçükler arasında ölüm nedenlerinde 2 inci sırada yer almaktadır. Yeterince temiz suyun bulunmadığı ülkelerde daha fazla görülen İshal yüzünde her yıl dünyada 1,5 milyon bebek ölmektedir.
sarılık hastalığı nedir
SARILIK
Kanda bulunan ve vücuda renk vermekle görevli maddelerin değerlerinin değişmesi sonucunda meydana gelen Sarılık hastalığı deri ve mukozaların (iç organlarımızın içini örten zar) sarı renk almasıyla oluşur. Hepatit anlamda karaciğer iltihabı olarakta adlandırılan Sarılık hastalığı genellikle yeni doğan bebeklerde görülmektedir.
gastrit hastalığı nedir
GASTRİT
Alkol, tütün kimyasal maddeler ve bakterilerden ve virüslerden dolayı oluşan hastalıklardan olan Gastrit (mide iltihabı) olarakta adlandırılmaktadır. Yemeklerden sonra midede rahatsızlık duygusu, bulantı, kusma, ekşime, iştah yitimi, mide ağrıları belirtileri bulunan Gastrit hastalığı ortaya çıkmasına yolaçan maddenin belirlenip, alımına son verilmesiyle kendiliğinden geçmektedir.
hıçkırık hastalığı nedir
HIÇKIRIK
Diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses tellerinin arasındaki açıklığın istem dışında kapanması ile gerçekleşen Hıçkırık hastalığı ani soluk alımı ve bu esnada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Özellikle solunum kasları ve diyaframdan meydana çıkan Hıçkırık çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanmaktadır.
kabızlık hastalığı nedir
KABIZLIK
Bağırsak hareketlerinin normale göre azalması durumu olan Kabızlık hastalığı dışkının tam boşalmaması, dışkıda incelme ve ağrılı dışkılamaya neden olmaktadır.
reflü hastalığı nedir
REFLÜ
Mide asidinin mideden yemek borusuna kaçmasıyla meydana gelen Reflü hastalığı Kronik faranjit ve tipik boğaz rahatsızlığına neden olabilmektedir. Erişkinlerin yaklaşık olarak % 20 sinde görülmekte olan Reflü midenin boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketidir.

Hakkında Ödevci

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 4 =