Anasayfa » Kim Kimdir ? » Oğuz Han Kimdir ?

Oğuz Han Kimdir ?

oğuzhan hakkında bilgi
Oğuz Han Kimdir ? Biyografisi Hayatı Eserleri
( M.Ö. 209-174 ) Eski Türk tarihinin en önemli kişilerinden biri olan Mete Hun (Kun) Hanedanından Büyük Türk Hakanları’nın ikincisidir. İlk Büyük Türk Hakanı olan babası Teoman (Tuman) Yabgu’yu açtığı bir savaşta öldürerek M.ö. 209’da tahta geçti. 35 yıl Hükümdarlık etti. Bu süre içinde Hun İmparatorluğu dünyanın en büyük devleti haline geldi.
Oğuz Han, bütün Türk kavimlerini ve Türler’le akraba olan Moğollar’la ve Tunguz’ları bir araya getirdi. Ülkenin toprakları 18 milyon km.kadar bir alana yayılmıştı. Oğuz Han Hindistan’ı da Fethetti. Ancak en kuvvetli düşmanı. Türkler’in en eski rakibi Çinliler’di. Oğuz Han birçok defalar Çin Seddi’ni aşıp, Çin’e girdi. Yaptığı seferlerin en ünlüsü Çin İmparatoru Kao-ti’y karşı olandır. Bu hücum sırasında Oğuz Han Askeri bir hileye başvurdu; İmparotoru bir kısım kuvvetle 320 000 kişilik ordusundan ayırmayı başardı sonra burayı kuşattı. Yedi gün süren kuşatmadan sonra bazı siyasi sebeplerle kuşatmayı gevşetti ve Çin İmparatorunun kaçmasına göz yumdu. Sonrada Çin’e yeni hücumlar yaptı.
Mete’nin son derece disiplinli ordusu vardı. Asker kayıtsız ve şartsız itaat etmek zorundaydı. Bu duygu daha sonraki devirlerde Türk ordusunun özelliği haline geldi. Oğuz Han ordusunun 10, 100, 1000, 10000 kişilik birliklere ayırmış bunların başına onbaşı, yüzbaşı, binbaşı ve tümenbaşı’lar getirmişti. Mete için yalnız Türk devletini değil, Türk milletini de yaradan adam demek yanlış olmaz.Hakkında Bocuq

Check Also

Zenon

Yunan filozofu, Hayatı hakkında kesin bilgi yoktur. Elealı olduğu sanılmaktadır. Doğum tarihi kesin olarak belli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 4 =