Cumartesi , 26 Eylül 2020
Anasayfa » Kim Kimdir ? » Nazım Hikmet Ran Kimdir ?

Nazım Hikmet Ran Kimdir ?

nazım hikmet ran hayatı
Nazım Hikmet Ran Kimdir ? Biyografisi Hayatı Eserleri
17 Ocak 1902’de Selanik’te doğan Nâzım Hikmet Ran (17 Ocak 1902 – 3 Haziran 1963) yıllarında yaşamış daha çok Nâzım Hikmet olarak bilinen Türk şair, oyun yazarı, romancı, anı yazarıdır. “Romantik komünist” ve “romantik devrimci olaral tanımlanan Nâzım Hikmet Ran Siyasi inançları yüzünden yaşamı boyunca bir çok defa tutuklanıp ceza evlerinde yatmıştır. Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanmıştır. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkartılan Nâzım Hikmet Ran‘ın ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal olmuştur. İlk şiiri Feryad-ı Vatanı 3 Temmuz 1913’te yazmıştır.

Aynı yıl Mekteb-i Sultani’nde ortaokula başlamıştır. 3 sene Mekteb-i Sultani’nde eğitimini tamamladıktan sonra; Bir aile toplantısında denizciler için yazdığı bir kahramanlık şiirini Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya okuyunca çocuğun Bahriye Mektebine gitmesine karar verilmştir. 25 Eylül 1915’te Heybeliada Bahriye Mektebine giren 1918 yılında 26 kişi içinden 8. olarak mezun olmuştur. Mezun olduğunda dönemin okul gemisi Hamidiye Gemisine Güverte Stajyer Subayı olarak atanmıştır. Nâzım Hikmet Ran‘ın 17 Mayıs 1921’de orduyla ilişkisi kesilmiştir. Nâzım Hikmet, 1920’de arkadaşı Vâlâ Nureddin ile Milli Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz olarak Anadolu’ya geçmiştir, Bolu’da öğretmenlik yaptıktan sonra Batum üzerinden Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okuyan Nazım Hikmet Ran 1921’de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık olmuş ve komünizm ile tanışmıştır.

1924 yılında Moskova’dan dönen Nazım Hikmet Ran Aydınlık Dergisinde çalışmaya başladıktan sonra dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı 15 yıl hapsi istenince tekrar Sovyetler Birliği’ne geri gitmiştir. 1928’de Af Kanunundan yararlanarak ve Türkiye’ye döndükten sonra 1938’de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştır ve aynı zamanda askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle tekrar 1950 yılında Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’ne gitmiştir. 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca Türkiye vatandaşlığından çıkarılmıştır. İlk şiirlerini hece ölçüsü ile yazmaya başlamış ancak içerik bakımından diğer hececilerden farklı bir uslubu olduğundan dolayı Şiirsel gelişimi arttıkça hece ölçüsü ile yetinmemeye ve şiirleri için yeni formlar aramaya başlamıştır.

Nazım Hikmet Ran hece ölçüsünden ayrılarak Türkçenin vokal özellikleri ile ahenk oluşturan serbest ölçüyü kendisine benimsemiştir. Memleket dışında geçirdiği yıllarda Bulgaristan, Macaristan, Fransa, Küba, Mısır gibi dünya memleketlerini dolaşarak, buralarda konferanslar düzenlemiş savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlere katılmış ve radyo programları yapmıştır.
Budapeşte Radyosu ve Bizim Radyo bunlardan bazılarındanken bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşmıştır.

Nazım Hikmet Ran 2006 yılında Bakanlar Kurulunun Türk vatandaşlığından çıkarılmalar ile ilgili yeni bir düzenleme yapması gündeme gelmiştir. Yıllardır tartışılmakta olan Nâzım Hikmet Ran‘nın Türk vatandaşlığına yeniden kabul edilmesi yolu açılmış gibi gözükmesine rağmen Bakanlar Kurulu bu düzenlemenin sadece yaşamakta olanlar kişiler için düzenlendiğini ve Nâzım Hikmet‘i kapsamadığını belirterek bu yöndeki talepleri reddetmiştir. 1951 yılında vatandaşlıktan çıkartılan Nazım Hikmet Ran‘ın yeniden Türk vatandaşı olmasına ilişkin önerinin Bakanlar Kurulu’nca oylanarak kabul edildiğini söylemiştir. Bakanlar Kurulu’nun 05.01.2009 tarihinde aldığı bu karar, 10.01.2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış olup Nâzım Hikmet Ran, 58 yıl sonra yeniden Türk vatandaşı olmuştur.

Nazım Nikmet Ran 3 Haziran 1963 sabahı saat 06:30’da gazetesini almak üzere 2. kattaki dairesinden apartman kapısına yürümüş ve tam gazetesine uzanırken geçirdiği kalp krizi sonucunda ölmüştür. Ölümü üzerine Sovyet Yazarlar Birliği salonunda yapılan törene yerli yabancı yüzlerce sanatçı iştirak etmiş ve tören siyah beyaz olarak kaydedilmiştir. Nazım Nikmet Ran‘ın mezarı şuanda halen ünlü Moskova Novodeviçi Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Hakkında Ödevci

Check Also

Zenon

Yunan filozofu, Hayatı hakkında kesin bilgi yoktur. Elealı olduğu sanılmaktadır. Doğum tarihi kesin olarak belli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =