Cumartesi , 26 Eylül 2020
Anasayfa » Kim Kimdir ? » Nasrettin Hoca Kimdir ?
Nasrettin Hoca hayatı

Nasrettin Hoca Kimdir ?

Nasrettin Hoca Kimdir ? Biyografisi Hayatı Eserleri

Türk halk mizahının gerçek bir ustasıdır. Onun adına anlatılan eğlenceli fıkralar ağızlardan ağızlara dolaşır. Ünü dünyayı tutmuştur. Fıkraları, hazır cevaplıkları, söz oyunları, zekice bulışlarıyla çok hoşa gider. Halkımız yüzyıllar boyunca sevdiği bütün fıkraları onun malı yapmıştır. Aslında aynı adı taşıyan, hoş, eğlenceli sözler söyleyen işler yapan biri gerçekten de yaşamıştır. Anlatılan öykülerin bazıları kuşkusuz onundur; ama çoğu, zamanla eklenmiş ağızdan ağıza gectikce inceleşerek, renklenerek zenginleşmiş fıkralardır.

Dilimizde onun öykülerini anlatan sayısız kitaplar basılmıştır. Yabancı dillerde de birçok kitaplar yazılmıştır. Özellikle İngilizcede, Fransızca’da, Macarca’da Rusca’da birçok esere rastlanabilir. Ağızdan ağıza gecerek yüzyıllarca yaşayan bu öyküler yurdumuzun dışınada çıkmış ve ufak değişikliklerle komşu ülkelerin halklarının da sevdiği, benimsediği öyküler olmuşlardır. İran’da, Suriye’de, Bulgaristan’da, Yunanistan’da öykülerin bazıları hala söylenmektedir. Bu arada özellikle İranlılar Hoca’yı okadar benimsemişlerdir ki Nasrettin Molla adı altında yeni bir tip yaratmışlardır. Gerçek Nasrettin Hoca hakkında fazla bilgimiz yoktur. Halk edibiyatına ve kültürüne özgü adsızlık, ortaklaşalık burada da kendini gösterir.

Aydın sınıfların sanatcıları yazılı edibiyat türünde çalıştıkları için bugün adları, yaşayışları, eserleri genel olarak bilinir. Halk kültüründe ise daha çok sözlü edebiyat geleneği vardır. Fıkralar, şiirler ağızdan ağıza geçerek sürer. Anlatanın beğenisine göre değişmeye uğrarlar; eklemeler olur, çıkarmalar olur; olayları ve düşünceleri öykülere karışır. Bu yüzden Nasrettin Hoca fıkralarıda kendi çağının çok dışında kalan olaylara rastlanır. Bilindiği kadar Nasrettin Hoca, Sivrihisar’ın Horto köyünde doğmuş, daha sonra Akşehir’e giderek oraya yerleşmiştir. Ölümüde orada olmuştur.

Babası doğduğu köyün imamıydı; Nasrettin okumayı, yazmayı, din bilgilerini ondan öğrendi. Daha sonra köyüne imam oldu; çevrede adları çok duyulan bazı bilginlerin yanına varabilmek için imamlığı başka birine bırakıp göç etti. Akşehir’de aradığını buldu; orada yerleşti, evlendi, ününü de orada kazandı. Türbesi kendi gibi tuhaftı. Duvarsız türbenin süs gibi tek başına duran bir kapısı ve kapısında da kocaman bir kilidi vardı. Nasrettin Hoca gerçekten de halk kültürümüzün tam bir aynasıdır. Fıkralarında Türk halkına özgü davranışları olduğu gibi buluruz.

Bu fıkralarda Hoca genel olarak telaşsız, ağır, işini bilir bir kişi olarak görünür. Kendine yapılan zevzekliklere ölçülü ama, ağır karşılıklar verir. Sağduyusu kuvvetlidir. Zaman zaman saf gibi görünüp karşısındakini alt etmeyi becerir. Hele otoriteyi temsil eden polis, hükümdar, bey gibi kişilerin karşısında sinsice alttan almakta, bununla birlikte taşı gediğine koymakta ustadır. Bu bakımdan halkın isteklerini dile getirmiştir.

Hakkında Ödev Yardımcısı

Check Also

Zenon

Yunan filozofu, Hayatı hakkında kesin bilgi yoktur. Elealı olduğu sanılmaktadır. Doğum tarihi kesin olarak belli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =