Perşembe , 3 Aralık 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Modern Türk Tiyatrosu Nedir ?

Modern Türk Tiyatrosu Nedir ?

modern türk tiyatrosu kısaca
Modern Türk Tiyatrosu Nedir ?
Batı tiyatrosunun etikisinde şekillenmiş ve gelişmiş olan Modern Türk Tiyatrosu’nun ilk eseri Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı oyunudur. Konularına göre Trajedi, Komedi ve Dram olarak üç bölüme ayrılan modern tiyatro eserlerinde;

TRAJEDİ : İlk tiyatro türünün adıdır. Manzum olarak yazılmaktadır. Konularını tarih ve mitolojiden almaktadır. Oyunun kahramanları kişilerden seçilmektedir. Sade açık ve anlaşılır bir dil kullanılırken halk diline yer verilmemektedir.

KOMEDİ : Olayların ve insanların gülünç yanlarını göstermek için yazılan tiyatro türüdür. Seyirciyi hem düşündürmeyi hemde güldürmeyi hedef alır. Nazım ve neisr olabilirken konuşma dili kullanılır. Her türlü olay sahnede canlandırılır ve üç birlik kuralına uyulmaktadır. Kişiler toplumun her kesiminden olabilmektedir.

DRAM : Acıklı ve komik olayları günlük hayattaki gibi iç içe anlatan tiyatro türüne verilen isim olan dram; trajedinin katı kurallarını yıkmak için ortaya çıkarılmış olan bir tiyatro türüdür. Nazım ve nesir olarak yazılabilen dram şiir şeklinde yani manzum olanları genellikle operalarda kullanılmıştır. Dram türünün kurallarını belirleyen ve karakteristik özelliklerini kazandıran Victor Hugo’dur.

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 5 =