Cumartesi , 16 Şubat 2019
Anasayfa » Dersler » Biyoloji » Mikroplar ve Bakteriler Hakkında Bilgi

Mikroplar ve Bakteriler Hakkında Bilgi

Mikroplar ve Bakteriler Hakkında  Bilgi
Mikroplar ve Bakteriler Hakkında Bilgi
Mikroplar gözle görülmeyecek kadar küçük canlı varlıklardır. Ancak mikroskopla görülebilirler. Mikroplar bitkisel mikroplar ve hayvansal olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bitkisel mikroplara bakteri denir. Mikroplar hemen hemen her yerde yaşarlar. En uygun yaşama ortamları 30-37 derecelik sıcaklıktır. Soğukta ölmezler ama, üreyemezler. Yüksek sıcaklıkta ölürler. Mikropların hepsi aynı şekilde olmaz. Yapıları çok çeşitlidir. Uygun bir yer bularak vücudumuza girerler ve çeşitli hastalıklara yol açarlar. Mikroplar yararlı ve zararlı olarak ikiye ayrılırlar
(Yararlı Mikroplar) : İnsan sağlığına yararlı mikroplardır. Sayıca zararlı mikroplardan daha çokturlar. Yediğimiz ekmeğin mayasını yaparlar. Sütün yoğurt, peynir haline gelmesini, üzümden sirke, şarap yapılmasını, birçok artıkların çürüyerek zararsız hale gelmesini sağlarlar. Topraktaki organik maddelerin parçalanarak bitkilerin beslenmesine yararlı olmasını sağlarlar.
(Zararlı Mikroplar) : Hastalık yapan mikroplardır. Vücuda çeşitli yollardan girerler.
1_Hava (solunum) yoluyla Grip, Verem, Çiçek, Kızamık gibi hastalıkların mikropları bu yolla vücuda girerler.
2_Isırma ve yaralar yoluyla : Bit, pire, tahta kurusu, sivrisinek, kedi, köpek, fare gibi hayvanların ısırmaları ile yada vücudun herhangi bir yerinde açılan yaralardan vücuda girerler. Bu yoldan giren mikroplar tifüs, sıtma, kuduz, trahom, tetanos ve tifo gibi hastalıklara neden olurlar.
3_Besin (sindirim) yoluyla : Tifo, dizanteri, verem gibi hastalıkların mikropları vücuda bu yolla girerler.
Bakteriler : XIX. Yüzyılda yapılan araştırmalar her bulaşıcı hastalığı özel bir organizmanın meydana getirdiğini ortaya çıkarmıştır. Hastalık yapan bu klorofilsiz bitkisel organizmalar bakterilerdir. Bakteriler birer hücredirler. Zar ve protoplazmadan oluşan bu hücrenin çekirdeği yoktur. Bakterilerin şekilleri çok çeşitlidir.
1_Koküs : Küre şeklindeki bakterilerdir. Ya tek tek olurlar, yada ikişer ikişer toplanırlar. Bazen tesbih tanesi gibi sıralanırlar, bazende üzüm salkımı şeklinde kümelenirler. Bakteriler bu şekillerine göre ayrı ad alırlar. Çıban, yılancık, bel soğukluğu gibi hastalıkları bu bakteriler yaparlar.
2_Basil : Uzun, çubuk görünümündedir. Tifo, veba, şarbon, verem, tetanos, difteri gibi hastalıkları yaparlar.
3_Spiril : Sarmal gibi kıvrık bakterilerdir. Diş kirinde bulunurlar.
4_Vibriyon : Virgül şeklindeki bakterilerdir. Kolera hastalığını yaparlar. Bakteriler bölünme yoluyla ürerler. Uygun şartlar altında bir bakteri 24 saatte 16 milyon bakteri meydana getirir. Bazende hücre suyunu kaybeder, plazma büzülür ve kendine dayanıklı bir zar yapar. Buna sporlanma denir. Sporlar sıcak ve soğuğa karşı çok dayanıklıdırlar. Elverişli şartlarda çimlenerek yeniden faaliyetlerine başlarlar.Hakkında Bocuq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + eight =