Cumartesi , 28 Kasım 2020
Anasayfa » Atatürk » İnkilapları » Medreselerin Kapatılması
medrese hakkında bilgi

Medreselerin Kapatılması

Medreselerin Kapatılması

Medreselerin Kapatılması Tevhid-i Tedrisat Kanunu nun maddelerinde mahalle mektepleri ve medreselerin kapatılmasına ilişkin bir ifade bulunmamasına rağmen Maarif Vekili Vasıf Bey Mayıs ayında yayınladığı bir genelge ile birlikte Bakanlığın bünyesinde bulunan ilkokulların hiçbirinde meslek dersleri okutulamayacağı bununda öğretimin birleştirilmesine aykırı olacağını gerekçe göstererek mahalle mektepleri ve medreseleri kapatma kararı aldı.

Yasa çıktığında ülkede 479 medrese ve 18.000 medrese talebesi vardı fakat sadece 6.000’i gerçek öğrenciydi. Geri kalanlar ise, II. Abdülhamit devrinde çıkan bir kanunla medrese öğrencileri askerlikten muaf tutuldukları için okula kayıt yaptıran ancak öğrenim görmeyen kimselerden oluşmaktaydı. Medrese başına ortalama bir hoca vardı ve İstanbul’daki medrese binalarını inceleyen bir kurulun hazırladığı rapora göre; hiçbiri okul olarak kullanılabilecek durumda değildi. Zamanla bilgisizlik yuvası haline gelen medreseler tamamen diini bilgilerin öğretildiği kurumlar haline gelmişti. Türk insanı arasında ikili kültürlülüğe sebep olmaya başlayan medreselerin kapatılmasıyla Türk Eğitim Sistemi laik ve milli bir nitelik kazanmış oldu.

Adalet Bakanlığı’nın şer-i mahkemeleri kapatmasılmasından sonra üzerine Mekteb-i Kuzat (Kadı Okulu) da kapatıldı. Eğitim ve öğretim alanında bir başka değişiklik de 2 Mart 1926 da çıkarılan Maarif Teşkilatı Hakkındaki Kanun ile sağlanmış ve bu kanunla birlikte ilk ve orta öğretim esasları tespit edilerek eğitim hizmeti modern bir hal almıştır. Bunlarla birlikte devletin izni olmadan hiç bir okulun açılamayacağıda belirtilmiştir.

Hakkında Ödevci

Check Also

Aşar Vergisinin Kaldırılması

Aşar Vergisinin Kaldırılması Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923-1929 tarihleri arasında ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi’nde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =