Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Masal Nedir ?

Masal Nedir ?

masal nedir özellikleri
Masal Nedir ?
Olağanüstü kahramanların başlarından geçmiş olan olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı edebiyat türü masal‘dır. Hayal ürünü olan ve bilinmeyen bir zamanda geçen, anlatılanlara inandırmak iddiası bulunmayan anlatım türü olan masallarda dinleyicinin dikkatini masalda toplamak için masalların başında, sonunda ve bazen uygun görülen yerlerinde masal tekerlemeleri söylenir.

Masalın Genel Özellikleri Şunlardır:

Konu: Bütün insanları ilgilendiren evrensel değerlerin anlatıldığı masallarda özellikle çocuklara doğruluk, dürüstlük, iyilik, güzellik, ahlaklı olmak, erdemli olmak, yardımseverlik gibi duygular verilmek istenmektedir.

Olay: Eksenli bir edebiyat türü olan masallar baştan sona hayal ürünü olan olaylar ve olağanüstü nitelikler kahramanlar içermektedir.

Yer: Belirli bir yer, ve çevre olmayan masallarda yer ve çevre hayal ürünüdür. Bu çevre ve yerler genellikle Kafdağının arkasında bir ülke, yedi kat yerin altı, periler padişahının ülkesi gibi yerlerdir.

Zaman: Geçmişte bir zamandan bahsedilen masallarda zaman belirsizdir. Hayali bir zamanın belirtildiği masallarda geçmiş zaman kipi (-miş) kullanılarak anlatılmaktadır. Bir varmış, bir yokmuş, Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber iken, develer tellal iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken gibi deyimler olayın hayali olduğunu ve zamanın belirsizliğini açıklamaktadır.

Kişi: Peri, dev, cüce, cadı, gulyabani, şahmeran, Zümrüdüanka gibi hayalî kahramanların karşımıza çıktığı masallarda, kahramanlar olağanüstü nitelikler taşıyabilmektedirler. Kişilerin iyi yada kötü olduğu masallarda yiler masalın sonunda mutlaka kazamakta, kötüler ise her zaman kaybetmektedir.

Amaç: Masallarda eğiticilik her zaman esas alınmaktadır. Kişilerin ve zamanın hayalî olduğu masallarda kimse rencide edilmeden insanlara dersler verilmektedir. Kötülüklerin eleştirilerek okurun ve dinleyenin bu kötüler gibi olmaması istenen masallarda, iyiler ve iyilikler de yüceltilir ve okur veya dinleyici iyi olsun ve iyilik yapması hedeflenir. Bu sebepten dolayı eğitimde özellikle masallardan yararlanılmaktadır.

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =