Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Madde Nedir ?

Madde Nedir ?

madde hakkında bilgi
Madde Nedir ?
Boşlukta yer kaplayan ve ağırlığı olan herşeye madde denir. Örnek vermek gerekirse hava, su masa, toprak sandalye vs gibi herşey maddedir. Maddelerin hacmi ve kütlesi bulunmaktadır. Maddeler Katı, Sıvı, Gaz olarak 3e ayrılırlar.
Maddenin Halleri

Katı Maddeler : Maddenin belirli bir şekle ve hacme sahip olan en düzenli haline katı madde denmektedir. Örnek olarak demir, buz, tahta gösterilebilir.

Sıvı Maddeler : Belirli bir hali olan fakat şekli olmayan maddelere sıvı madde denmektedir. Sıvıyı oluşturan maddecikler arasında azda olsa boşluk bulunmaktadır. Sıvı maddeler bulunduğu kabın biçimini alabilir ve üstü yatay bir düzlem halini alabilmektedir. Örnek olarak su, benzin, alkol gösterilebilir.

Gaz Maddeler : Belirli bir şekli olamayan ve hacmi bulunduğu kabın hacmine eşit olan gaz maddelerin hacimleri bukundukları kabın ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişebilirler. Örnek olarak Oksijen, karbondioksit, hava gösterilebilir.

Maddenin Ortak Özellikleri Kütle, Hacim, Öz Kütle, Eylemsizlik olarak ayrılmaktadır.

Kütle ; maddeyi meydana getiren atom sayısıyla ilişkilidir. Cisimlerin sahip olduğu maddenin değişmeyen tek özelliğidir ve cisimlerin sahip olduğu madde miktarıdır (m) ile gösterilir.

Hacim ; maddenin boşlukta kapladığı yerdir ve aynı yerde iki farklı madde aynı anda bulunamaz.

Öz Kütle : bir maddenin birim hacminin kütlesidir. Açıklamak gerekirse kenarları 1cm olan bir küpü alıp içine bir madde doldurduktan sonra terazide tartın. Bulduğunuz değer değer o maddenin öz kütlesi oluyor.

Eylemsizlik : cisimlerin denge durumlarını bozma isteğine karşı koymalarına verilen isimdir.

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + fourteen =