Cumartesi , 28 Kasım 2020
Anasayfa » Kompozisyon » Madde Çeşitleri

Madde Çeşitleri

madde çeşitleri nedir
Madde Çeşitleri
Kimyanın konusu olan maddeler üç ana bölüme ayrılırlar. 1 Elemanlar, 2 Bileşikler, 3 Karışımlar. Madde başka bir ayrıma görede homogen ve heterogen olmak üzere ikiye ayrılır. Bir maddenin bütün özellikleri her yerinde aynıysa böyle bir maddeye homegen madde denir. Bunun tersine her yerindeki özellikleri aynı olmayan yer yer değişen maddelerede heterogen maddeler denir. Bunlar daha çok birkaç maddenin bir araya gelmesiyle oluşurlar.

Arı Madde; bütün özellikleri her yerinde aynı olan bileşimleri belirli ve tek türlü homogen maddeye arı, (saf) madde denir. Bir arı madde içinde birden fazla madde varsa buna bileşik adı verilir. Örneğin oksijenle hidrojenin bileşimi olan su bileşik bir maddedir. Oksijenle hidrojen ise kendilerinden başka maddelere ayrılmazlar. Böyle maddelerede element denir. Birden fazla elementin yada bileşiğin bir araya gelmesiyle karışımlar ortaya çıkar. Elemanları ilk olarak inceleyen kendinden başka maddelere ayrılmayan bu maddelere element adını veren irlandalı bilgin Robert Boyle (1627-1691) dir. Önceleri bu görüş kuram (teori) olarak kalmıştır. Çünkü doğruluğunu deneyle sınama imkanı yoktu. Ama zamanla bilimlerin ilerlemesi ve kimya biliminde terazinin kullanılmasından sonra deneyler yapıldı. Boyle nin tanımının doğru olduğu görüldü. Bu gün bilinen elementlerin sayısı 103 tür. Bunlardan 15 tanesi doğada bulunmaz. Ancak laboratuvarda deneyler sonucu elde edilir ömürleride çok kısadır. 88 element ise doğada ya serbest halde yada bileşikler halinde bulunur. Bu 88 elementtende 12 tanesi yerkabuğunda en çok rastlanan elementlerdir. Bütün elementlerin oran bakımından %99 u bu 12 elementten oluşmaktadır.

Hakkında Ödevci

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =