Cumartesi , 28 Kasım 2020
Anasayfa » Kompozisyon » Kümes Hayvanları

Kümes Hayvanları

kümes hayvanları nelerdir
Kümes Hayvanları
Etinden yumurtasından yararlanılan tavuk, kaz, ördek, hindi gibi hayvanlara kümes hayvanları adı verilir. Bu hayvanların barınmalarına yarayan kapalı yerlerede kümes denir. Kümes hayvanları yetiştirebilmek bilgi ve özen isteyen bir iştir. Kümesler içinde yetiştirilen hayvanların yaşayışına uygun şekilde yapılmalıdır. Hayvanları soğuktan ve yağmurdan koruyabilmelidir. İçi sık sık temizlenmeli, suları değiştirilmeli , kümesin içi badana edilmelidir. Hayvanların gezip dolaşabilmeleri güneşlenmeleri içinde bir avlu gereklidir. Tavuklar için tünekler kaz ve ördek gibi suyu seven hayvanlar içinde havuzlar yapılmalıdır.

Başlıca Kümes Hayvanları
Tavuk; eti yumurtası için beslenir. Kümes hayvanları arasında en yararlısıdır. Dişisine tavuk erkeğine horoz denir. Yeni doğmuş yavrular civciv, 1 yaşından küçük yavrular piliç adını alır. Başının üstünde etten kırmızı bir parça bulunur. Buna ibik denir. Gaganın altında yine etten yapılı iki parçalı bir sakal vardır. Tavukların gözleri geceleri iyi görmez. Dinlenirken boyunlarını kısarlar. Bir yere tünedikleri zaman ayak parmakları içe doğru kıvrılır. Böylece tavuklar tünedikleri yerlerde uyusalar bile düşmezler. Tavuklar böcek, kurt, tahıl, yiyerek beslenirler. Yuttukları taneler kursakta toplanır. Buradan salgılanan sıvıyla yumuşayıp şişerler. Katıda ise tavuğun yuttuğukumlar ve taş parçaları toplanır. Tavuklarda diğer kuşlar gibi yumurtayla ürerler. Yumurta sarıları yumurta kanalının üstünde salgılanan yumurta akımaddesine bulanır ve aşağı iner. Burada üzeri kireçlenir. Dışarı çıkıp havaya değen kabuk sertleşir.
hindi hakkında bilgi
Hindi; yaban hindisi ve evcil hindi olmak üzere iki çeşidi vardır. Yaban hindileri ağaçlık yerlerde bataklık kıyılarda yaşarlar. Yılda ancak bir defa kuluçkaya yatarlar. Böcek, tırtıl ve bitkilerle beslenirler. Evcil hindiler daha çok eti için beslenir. Yumurtaları tavuk yumurtaları kadar lezzetli değildir. Dikkatli bir bakım isterler yavaş ve güç büyürler. İlk baharda dişi hindi 20 kadar yumurta yapar. Bunların arasından 10-12 tanesini kuluçkaya yatmak için ayırır. Yavruların bir kısmı ilk günlerde ana hindinin dikkatsizliği yüzünden ölür. Bu yüzden hindi yavrularını 1-2 hafta kadar bir tavuğun yanına vermek daha iyi olur. Yavrular ilk günlerde yumurta sarısı ve haşlanmış sebze ile beslenir. Hindileri semizletmek için 15 gün kadar ceviz yutturulur.
kaz hakkında bilgi
Kaz; yaban kazı ve evcil kaz olmak üzere iki çeşittir. Yaban kazı sazlı, kamışlı sularda yaşar. Sudaki küçük canlılar ve böceklerle beslenir. Göçmen kuşlar arasındadır. Uçabilir ve çeşitli renklerde olabilir. Evcil kazlar uçamazlar ve sulak yerleri severler. Dişi kazlar yumurtladıktan sonra yumurtalarını saklarlar. Yavru kazların biraz büyüklerine palaz denir. Kaz eti protein ve yağ bakımından çok zengindir. Özel bir şekilde yetiştirilen kazlar semirir ve karaciğerleri büyür. Bunun için kazlara 30-40 gün kadar yulaf, yulaf hamnuru, arpa ve mısır unu yedirilir. Kazın karaciğerinden yapılan ezme çok lezzetli ve değerlidir.
ördek kısaca
Ördek; Yaban ördeği ve evcil olmak üzere iki çeşittir. Yaban ördekleri göçmen kuşlar arasındadır. Değerli bir av hayvanıdır. Evcil ördekler sulak yerlerde yaşamasını severler. Erkeklerin renkleri çok göz alıcıdır. Ördeklerin tüyleri sulara girip çıktıkları halde ıslanmaz. Bunu sağlamak için gagalarıyla kuyruküstü yağ bezlerinden aldıkları yağları tüylerine sürerler. Böylece kayganlık kazanan tüylerden sular hemen akar. Ördeğin geniş bir gagası vardır. Bu gaganın kenarları dişlidir. Hayvan gagsını suya daldırıp ağzına aldığı çamurlu suları bu dişlerden boşaltır. Geriye kalan kutçuk ve solucanlarla beslenir. Dişi ördek yılda ortalama 200 yumurta yapar. Yumurtaların üzerine yatmadığı için ördek yumurtalarını hindi ve tavukların altına vermek gerekir.

Hakkında Ödevci

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + eight =