Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Kızılay Nedir ?

Kızılay Nedir ?

kızılay nedir kısaca
Kızılay Nedir ?
Yurdumuzun önemli yarım kurumlarından olan Kızılay; yangın, sel, deprem gibi felaketletrde, savaş gibi çatışmalarda zarar görenlere elini uzatıp yardım etmeye çalışır. Yaralılara ulaşır açları beslemeye çalışır barksızlara bir çatı vermek için çabalar.Ulusumuzun güç anlarında Kızılay önemli işler başarmıştır. Böyle zamanlarda felaket yerine ilk gidenlerin başında Kızılay‘ın görevlileridir. Evi yıkılanlara çadır verir aşocakları kurar parasız yemek dağatır, yaralılara ilk yardım tedavisi yapar, eğer bölgedeki hastaneler tedavinin sonraki çalışmalarına yetişemeyecek kadar küçük ve yetersizse bu işide üzerine alır.

Ayrıca Kızılay okul çocukları için yaz kampları açar. Önemli çalışmalarından biride kan bankası çalışmasıdır. Son yıllarda insan kanını damarların dışında bulundurmak ve özel şişelerin içinde kanın özelliklerini yok etmeden saklamak başarılmıştır. Bir takım ameliyatlarda yada kazalarda birden çok kan kaybedenlere böylece kan verilebilmektedir. İşte Kızılay böyle bir kan depolama yerini yani Kan Bankası‘nı yönetmektedir.

Her yıl Ekim ayının son haftasında okullarımızda Kızılay Haftası olarak kabul edilmektedir. Bu süre içinde Kızılay‘ın önemi ve sağladığı yararlar ayrıca incelenmektedir. Yurdumuzdaki Kızılay‘a karşılık olarak batı ülkelerinde Kızılhaç vardır. Amaçları Kızılay‘ınkine çok benzemektedir. İki kuruluş arasında sürekli olarak bir iş birliği bulunmaktadır. İkisinin tarihi arasındada yakınlık görülmektedir. Kızılay 1877 yılında bir dernek olarak çalışmaya başlamıştır. Daha da önce kurulmuş olan bir yardım derneği benzer çalışmalar yapmaktaydı. 1935 yılında derneğin adı Hilaliahmerden Kızılay olarak değiştirilmiştir. Merkezi isviçre’de olan Kızılhaç’ın kuruluş tarihi ise 1863 tür.

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − four =