Cumartesi , 26 Eylül 2020
Anasayfa » Genel » Rastgele Bilgiler » Kaslar Hakkında Bilgi

Kaslar Hakkında Bilgi

kaslar hakkında kısaca
Kaslar Hakkında Bilgi
Kaslar vücudun hareketini iç organların çalışmasını sağlayan özel bir dokudan yapılmış organlardır. Vücut ağarlığının önemli bir kısmını meydana getiriler. Kaslar kasılıp gevşeyerek kemikleri ve eklemleri oynatırlar. Böylece hareket sağlanır. Kas hücreleri kandan aldıkları karbon dioksidi yakarak enerji elde ederler. Bu enerji sayesinde hareket ederler.

Kaslar bulundukları yere ve görevlerine göre büyük yada küçük olabilirler. Kaslar yapılışlarına ve vücuttaki görevlerine göre 2 ye ayrılırlar.

Çizgili Kaslar ; bir çok ince kas tellerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmışlardır. Bu tellerin her biri kas zarı (sarkolemma) ile örtülüdür. Çizgili kasların boyları 5 ila 12 cm arasında değişmektedir. İnce kas telleri birbirleriyle birleşerek kas demetlerini, kas demetleri kas gruplarını,, kas gruplarıda, kas parçalarını meydana getirirler. Çizgili kaslar kol, bacak, göğüs, karın, sırt, ense, baş ve boyun kasları olmak üzere 7 bölümde incelenirler. Vücudumuzdaki bütün çizgili kasların sayısı 500 ü aşmaktadır.

Düz Kaslar ; düz, pürtüksüz, kaypak bir dokudan yapılmış donuk beyaz renkli kaslardır. Düz kasları meydana getiren kas telleri iğ şeklinde düz kas hücrelerinden yapılmıştır. Bu kaslar kalp, sindirim, boşaltım ve üreme gibi organların hareketini sağlarlar. Hareketleri isteğe bağlı değildir. Vücuttaki kaslar ayrıca vücuttaki şekillerine kemiklere bağlanma yerlerine görede yelpaze, şeritsi, iğ, dairesel ve büzücü kaslar olmak üzere bölümlere ayrılırlar. Kaslar esnektirler yani uzayıp kısalabilirler. Kaslar ancak dışarıdan gelen uyaranlarla çalışırlar. Bu uyaranlar mekanik (vurma, sıkıştırma) fiziksel, (sıcak, soğuk) kimyasal, (asit, baz) yada fizyolojik (sinir telleriyle gelen uyaranlar olabilirler.

Uyarılan kasların iki ucu birbirine yaklaşır kasın karın kısmı genişler bu harekete kasın kasılması denir. Dha sonra kas gevşeyerek eski haline döner. Uyaran şiddetli değilse kasılma olmaz. Kasılmanın olabilmesi için uyaranın belli bir şiddetten yukarı çıkması gereklidir. Uyaranın şiddeti arttıkça kasılmada artar. Sonunda uyaranın şiddeti ne derecede artarsa artsın kasılmanın derecesi olduğu gibi kalır kasılma artmaz. Eğer kas kasılma durumundan gevşeme durumuna geçmeden art arda uyaran gönderilirse kasta sürekli bir kasılma olur. Bu olaya fizyolojik tetanoz denir. Bir insanda kasların en kuvvetli olduğu zaman30 35 yaşları arasındadır. Kas kuvveti kasın uzunluğuna bağlı değildir. Onu oluşturan kas tellerinin sayısıyla orantılıdır. Kaslar yaptıkları görevler sonunda yorulurlar. Bu yüzden dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Örnek olarak sabahleyin vücut dinçken kasların kasılmaları normaldir. Akşam saatlerinde vücut yorgunken kasların kasılmaları azalır. Hatta art arda çok ağır iş gören insanların kasları eğer arada dinlenme olmazsa bir zaman sonra artık kasılamaz hale gelir.

Vücutta hangi organ daha çok hareket ederse o organdaki kaslarda o kadar çok büyür ve kuvvetlenirler. Bazı iş ve sporlar vücudun bir kaç kas grubunu çalıştırılar. Bu yüzden bu iş yada sporu yapmak zorunda kalanlar çeşitli beden hareketleriyle öteki kaslarınıda çalıştırmalıdırlar. Bu durumun tersine hareket etmeyen kaslar cılız ve zayıf olurlar. Örnek olarak kemik kırılması yada felç gibi hastalıklar sonunda uzun zaman hareket etmeyen organların bulunduğu bölgelerdeki kaslarda zayıf kalırlar.

Hakkında Ödevci

Check Also

Divan Şiiri

Divan Şiiri anlayış ve kuralları anlayış ve biçim özellikleriyle edebiyat tarihimizde uzun bir zaman kapsayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − five =