Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Hikaye Nedir ?

Hikaye Nedir ?

hikaye nedir kısaca
Hikaye Nedir ?
Gerçek yada gerçeğe yakın bir olayı anlatan düz yazı şekline verilen isim olan Hikaye; arapçada hakave kökünden türemiş olan bir kelimedir. İnsan yaşamını yer ve zamana bağlayarak ele alan hikayelerde olay yada durum söz konusudur. Bunların yanı sıra hikayelerde duygulandırmaktan ziyade heyecanlandırmak esas alınmaktadır. Hikayeler hacimleri bakımından Kısa Hikayeler ve Uzun Hikayeler olarak ayrılırken; kısa hikayeler bir kaç kişiyi geçmeyen kahramanlarla sınırlıdır ve tek konu üzerinde durulur, uzun hikayeler ise bir kaç bölümden oluşabilir, bir kaç olayın iç içe geçmesiyle oluşabilir ve kahramanlar daha fazla olabilmektedir. Hikayeler yazılışları bakımından Olay hikayeleri ve Durum hikayeleri olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Olay Hikayelerinde önemli olan kişi, yer ve zamanı birbiriyle bağdaştırarak okuyucuya aktarmak gerekir. Olaylar bütün çıplaklığıyla ve gerçekliğiyle okuyucuya aktarılmalıdır.

Durum Hikayelerinde ise asıl olan şey olay değilken; belli bir düşüncede güdülmez. Kahramanların yaşamış olduğu koşullar, zaman ve mekana bağlı olarak, doğal anlatım içinde okuyucuya sezdirilmektedir ve kahramanlar tam anlamıyla okuyucuya tanıtılmazlar.

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 6 =