Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Kim Kimdir ? » Hazreti Hatice Kimdir ?

Hazreti Hatice Kimdir ?

hazreti hatice hayatı kısaca
Hazreti Hatice Kimdir ?
Cahiliyede ‘TAHİRE’, Saadet Asrında ‘KÜBRA’, Peygamber’in(s.a.v.) ilk zevcesi, Cennet hanımlarının en faziletlisi, Mü’minlerin annesi, kadınlık aleminin sultanı HZ. HATİCE.
Babası Hüveylid b.Esed, annesi Fatıma b. Zaide.Kureyş’in Beni Esad kolundan.
Mekke’de, tarihin o karanlık sayfalarında, kız çocuklarının toprağın altına layık görüldüğü bir zamanda Allah Rasulu’ne eş olmak için dünyaya gönderildi. O Mekkeliler gibi değildi. Olgunluk çagına kadar Varaka b. Nevfel ile beraber putperestliğe ve cahilliğe hep karşı oldu. Mekke’de hür ve soylu olduğu için saygın bir insandı.
İki evlilik yapmıştı. İlk eşi Ebu Hale b. Zürare’dir. O vefat edince Uteyyik b. Abid ile evlendi. Uteyyik’den Hind ve Hale adında iki çocuğu oldu-bunlarda daha sonra Rasulullah ile beraber kalmışlardır-. Hz. Hatice’nin şirkten uzak olan düşüncesi onu tek olan Allah’a ibadete sevk etmişti. Bu arada ikinci kocası da vefat edince zengin ve soylu olduğundan Kureyş’in ileri gelenlerinden birçok teklifler aldı.Fakat hepsini reddetti. Tek uğraşı ticaret idi. Kervanlarının başına güvenilir birini arıyordu.

HZ.Hatice’nin(r.a) Hz. Peygamber’in(s.a.v.) Nübüvvet Öncesi Ve Sonrasında Hayatındaki Yeri Önemi

Mekke’de yayılan bu haber Ebu Talib’in kulağına gelince bunu Peygamberimizle(s.a.v.) paylaştı. O’nu bu işe teşvik etti. Hz. Muhammed(s.a.v.) de bunu kabul etti. Hz. Hatice Peygamberimizi(s.a.v.) 2 kat ücret karşılığında kervanlarının başına geçirdi. Yanına da Ona hizmet etmesi için Kölesi Meysereyi görevlendirdi. (konuyu dağıtmamak için buraları kısaca geçiyorum.) Meysere’den aldığı haberler Hz. Hatice’yi çok sevindirdi. Hz. Hatice Hz. Muhammed’e(s.a.v.) evlilik teklifinde bulundu. Hz. Hatice’nin evinde nikah kıyıldı. Bu arada hz. Hatice 40, Peygamberimiz(s.a.v.) 25 yaşındaydı. Bu evlilikten İkisi erkek toplam altı çocukları oldu.
Peygamberimiz(s.a.v.) 38 yaşındaydı. Risalete iki yıl kalmıştı. Evden ayrılıp tefekkür için sakin yerlere giderken bir ışık görür veya rastladığı taş ve ağaçlar ona selam verirdi. Her yıl Ramazan’da Hira Mağarası’na gider orada tefekkür ve ibadet ile beşgul olurdu.Yalnız bulunduğu zamanlarda nereden geldiğini anlayamadığı ışıklar görür sesler işitirdi. Bunlara bir mana veremez korkardı.olanları Hz. Hatice’ye anlatıyor Hz. Hatice’de onu teselli ediyordu.
Ve artık vakit gelmişti.610 yılının Ramazan ayı idi.Ve yine Hira Mağarası…Alemler çapındaki peygamberlik omuzlarına konuvermişti.Cebrail(a.s) en güzel bir insan suretinde geldi ve ‘OKU!’ dedi.Peygamberimiz(s.a.v) ‘Ben okuma bilmem.’dedi. Cebrail Onu kucakladı ve kuvvetlice sıktı tekrar ‘OKU!’,’Ben okuma bilmem.’tekrar sıktı ‘OKU!’ -‘Neyi okuyayım?’.Ve Alak suresinin ilk beş ayeti nazil oldu.Peygamberimizin(s.a.v.) heyecanı had safadaydı.Eve vardı ve sadece ‘beni örtün, beni örtün’ diyebildi.Hz. Hatice Onu o halde görünce amcaoğlu Varaka b. Nevfel’in müjdelemiş olduğu peygamberlik olabileceğini düşündü.Efendimiz(s.a.v.) olanları anlattı. Hz. HAtice ‘Senin Allah Rasulu olduğuna Şehadet ederim’ diyerek islamiyetle ile şereflendi.
Hz. Hatice, Hz. Ali ve Rasulullah ile beraber bazen Kabe civarında, bazen evinde ibadet ediyorlardı. Abdullah ibn Mesud üçünü kabe’yi tavaf ederken gördüğünü, bu esnada Hz. Hatice’nin tesettüre riayet ettiğini söylemektedir.Hz. Hatice müşrikler karşısında Rasulullah’ı(s.a.v.) hiçbir zaman yalnız bırakmadı.Servetini Onun davasına feda etti.
Vefakar eş Hatice 25 yıllık yoldaşlığın ardından 19 nisan 620 tarihinde Kainat Sultanına Cennette buluşmak üzere veda etti.

Hakkında Ödevci

Check Also

Zenon

Yunan filozofu, Hayatı hakkında kesin bilgi yoktur. Elealı olduğu sanılmaktadır. Doğum tarihi kesin olarak belli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + four =