Cumartesi , 28 Kasım 2020
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Harita Nedir ?

Harita Nedir ?

Harita nedir ?
Harita Nedir ?
Yer yüzünün tamamını veya bir kısmını kuşbakışı görünümünün birebir ölçeğe göre küçültülerek düzlem üzerine çizilen şekle harita denir. Harita bilimi; kartografya olarak bilinmektedir. Kartografya’nın iki temel özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi; haritalar tamamen bir ölçeğe göre ayarlanarak çizilmelidir. İkincisi ise; haritalar kuş bakışı olarak çizilmektedir. Bir alanın yada bölgenin haritası çizilmeden önce haritanın nerede ve niçin kullanılacağının bilinmesi gerekir. Amacı olmadan harita çizimi isteneni veremez. Amaç belirlendikten sonra, haritanın hangi yöntemle çizileceği belirlenmelidir. En son olarak da düzleme aktarılacak noktanın enlem, boylam ve yükselti gibi bilgilerinin bilinmesi gerekir.
Harita Çeşitleri
Ölçeklere Göre Çizilmiş Haritalar: Bu tür haritalar, ayrıntı olarak diğer harita çeşitlerinden oldukça üstündür. Bu tür haritaların ölçekleri 1/20.000 den büyük ölçeklidir. Ölçeklerine göre çizilmiş haritalar, genellikle küçük noktaların ve yerleşim yerlerinin çizimlerinde kullanılmaktadır. Ve ölçekler küçüldükçe, haritada ayrıntı azalmaktadır. Ölçek ise, kesrin payının büyümesiyle küçülür.
Büyük Ölçekli Haritalar: Bu tür haritaların ölçeği, 1/20.000 ile 1/100.000 arasında değişmektedir. Bu tür haritalar askeri amaçlı olarak çizilir ve bu haritaların çizimlerinde izohipsler kullanılmaktadır.
Orta Ölçekli Haritalar: Bu haritaların ölçekleri ise, 1/100.000 ile 1/1.000.000 arasında değişmektedir. Bu türden haritalarda, yerleşim yerleri, büyük akarsular ve çok yüksek dağlar gösterilir.
Küçük Ölçekli Haritalar: Bu haritalarda diğer türlerine oranla oldukça azdır. 1/1.000.000 ve daha küçük ölçekler kullanılır. Duvar haritaları bu türdendir. Yeryüzünün tamamı veya büyük kısımları bu türden haritalardır.
Konularına Göre Harita Çeşitleri
Genel Haritalar: Bu türden çizilen haritalar, turistik, gezi, coğrafya, atlas, şehir, siyasi, idari ve fiziki gibi amaçlarla çizilirler. Çizim amaçlarına bakıldığında, bu haritalar geniş kesimlerce kullanılmaktadır.
Özel Haritalar: Bir konunun uzmanlarınca çizilen haritalardır. İklim haritaları, toprak şekillerini gösteren haritalar, yağmur oranlarını gösteren haritalar gibi haritalar bu türden harita’lardandır.
Haritada Ölçek Hesabı Nasıl Yapılır ?
Haritaların temel özellikleri arasında, haritaların kesinlikle bir ölçekle çizilmesi gerektiği kuralı bulunmaktadır. Ölçeğin ise, iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar çizgi ve kesir ölçeklerdir. Çoğu haritada, bu iki ölçek aynı anda kullanılmaktadır. Çizgi ölçeklerde bir kısmın kaç kilometreye denk geldiği bilinirse, haritalarda çeşitli aralıkların kilometresi hesaplanabilir.

Hakkında Ödev Yardımcısı

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 11 =