Çarşamba , 19 Haziran 2019
Anasayfa » Kompozisyon » Bitkilerde Görülen Hareketler

Bitkilerde Görülen Hareketler

Bitkilerde gelişme
Bitkilerde Görülen Hareketler
Hayvanlarda olduğu gibi yer değiştirme hareketi görülmez, durum değiştirme hareketi görülür. Yüksek yapılı bitkilerde hareket organ veya organ kısımlarında gözlenir. Bu hareketler uyaranın yönüne bağlı olanlar (tropizma) ve ırganım (nasti) hareketleri olarak iki kısmında incelenir.
Tropizma Hareketleri: Bitkinin uyaranın yönüne bağlı olarak gösterdiği yönelme hareketidir. Tropizma hareketleri, bitkilerin sadece büyüyen ve uzayan kısımlarında meydana gelir. Hareket uyarana doğru ise pozitif, zıt yönde ise negatif tropizmadır.
Fototropizma: Bitkinin ışık uyaranına karşı gösterdiği yönelme hareketidir. Bitki gövdesi pozitif fototropizma, kökleri ise negatif fototropizma gösterir.
Bitkiler ayrıca yer çekimine (geotropizma), dokunmaya (haptotropizma), kimyasal maddelere (kemotropizma), yaralanmalara (travmatropizma), suya (hidrotropizma), karşı da tepki gösterir.
Nasti: Bitkilerin uyaranın yönüne bağlı olmaksızın gerçekleştirdikleri harekettir. Nasti hareketleri turgor değişimleri ile sağlanır.
Çiçeklerin ortamdaki ışık şiddetine bağlı olarak açılıp kapanması fotonasti, sıcaklık değişimlerinin bitkide sebep olduğu hareketlere termonasti, dokunma ve sarsılma ile oluşan hareketlere ise sismonasti denir.
Bitkilerin gün uzunluğuna bağlı olarak gelişim göstermesi olayına fotoperiyodizm, gelişim gösterdikleri evreye de fotoperiyot denir. Fotoperiyot, bitkilerde büyüme, gelişme, çiçeklenme, yaprakların dökülmesi ve durgunluk döneminin başlaması gibi fizyolojik olayları etkilemektedir. Ayrıca gün uzunluğu bazı bitkilerin dünya üzerindeki yayılışını da belirler.
Uzun gün bitkileri:
Çiçeklenebilmek için gün ışığının yoğun olduğu yaz mevsimine, günde en az 12-14 saat ışık alma süresine ihtiyacı olan bitkilerdir. Arpa, buğday, turp, çavdar örnek verilebilir.
Kısa gün bitkileri:
Çoğunlukla sonbaharda olmak üzere gün uzunluğu 12-14 saatten daha kısa olduğu, güneş ışığının daha az alındığı mevsimde çiçeklenen bitkilerdir. Çiçek, sütleğen, soya fasulyesi örnek verilebilir.
Nötr gün bitkileri:
Gün uzunluğundan etkilenmeyen bitkilerdir. Nötr gün bitkilerinde çimlenme fotoperiyottan etkilenmez. Pamuk, ayçiçeği örnek verilebilir.Hakkında Ödev Yardımcısı

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + thirteen =