Perşembe , 23 Mayıs 2019
Anasayfa » Kompozisyon » Bitkilerde Büyüme

Bitkilerde Büyüme

Bitkilerde Büyüme biyoloji
Bitkilerde büyüme
ve gelişme, hücre çoğalmasını ve hücrelerin büyümesini gerektirir. Genler tarafından kontrol edilir, fakat çevresel ve hormonal faktörlerde etki eder.
Çevresel Faktörler
Sıcaklık: Sıcaklık fotosentez ve solunum olaylarında önemli bir faktördür. Belirli bir düzeye kadar sıcaklık büyümeyi hızlandırır. Yüksek ve düşük sıcaklık bitki gelişiminin bozulmasına sebep olur.
Işık: Işık bitkilerde fotosentez, klorofil sentezi, stomanın açılması, terleme gibi fizyolojik olaylar için gereklidir.
Su: Bitkilerde su, yapıya turgor basıncıyla destek sağlama, hücreler arası madde taşımasına yardımcı olma, sıcaklığı düzenleme ve fotosentez için gereklidir.
Toprak: Bitkiler için toprak yeterli miktarda minerale sahip, gaz ve su hareketine elverişli, yeterli sayı ve türde mikroorganizma barındıran, bitki köklerinin gelişmesine uygun bir ortam olmalıdır.
Atmosferdeki gazlar: Atmosferde belirli oranda bulunan gazların, oranının artması ya da azalması bitkinin büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkiler.
Yer çekimi: Yer çekimi bitkide oksin, giberellin gibi hormonların dağılımını etkiler. Bitki kökünün toprak içine doğru, gövdesinin ise aksi yönde büyümesini sağlar.
Bitkisel Hormonlar
Bitki hormonları, aktif büyüme gösteren kök ve gövde uçlarında, meyvelerde ve genç yapraklarda yer alan hücreler tarafından üretilen kimyasal habercilerdir. Hormonların bir kısmı üretildiği dokuda etkili olurken bir kısmı etkisini bitkinin farklı bölümlerinde gösterir.
Oksinler: Bitkinin sürgün uçlarında, genç yapraklarda, gelişmekte olan meyve ve tohumlarda sentezlenir. Hücre bölünmesini hızlandırır ve bitkinin ışığa yönelmesini sağlar. Büyüme, gelişme, yapraklanma ve çiçek açmada, meyve oluşumunda, kesik gövde ve yapraklarda saçak kök oluşumunda etkilidir.
Sitokinin: Bitki köklerinde sentezlenir ve ksilemlerle diğer organlara taşınır. Kök büyümesi ve farklılaşmasını etkiler. Hücre bölünmesini ve büyümeyi teşvik eder. Bitkide yaşlanmayı geciktirir.
Giberellinler: Bitkide, gövde ucu tomurcukları, köklerin meristemleri, genç yapraklar ve bitki embriyolarında üretilir. Tohum çimlenmesini, gövde uzamasını ve yaprak büyümesini artırır. Çiçeklenmeyi ve meyve gelişimini teşvik eder. Kök büyümesini ve farklılaşmasını etkiler.
Absisik asit: Yaprak, gövde, kök ve yeşil meyvelerde üretilir. Uyku halindeki tohum ve tomurcuğun uyku halinin devam etmesini sağlar. Büyümeyi engeller. Su azlığında stomaların kapanmasını sağlar.
Etilen: Olgun meyve dokularında yaşlanan yaprak ve çiçeklerde üretilir. Meyve olgunlaşmasını artırır. Bitkinin büyümesini durdurur ve yaprakların sararmasına neden olur.Hakkında Ödev Yardımcısı

Check Also

Ölçü Birimleri Nelerdir

Ölçü Birimleri Nelerdir Herhangi bir büyüklüğü, önceden belirlenmiş bir büyüklükle karşılaştırma işlemine ölçme diyoruz. Örneğin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + fourteen =