Cuma , 27 Kasım 2020
Anasayfa » Dersler » Türkçe » Anlamlarına Göre Fiiller

Anlamlarına Göre Fiiller

Anlamlarına Göre Fiiller kısaca
Anlamlarına Göre Fiiller
Fiiller anlamlarına göre üçe ayrılmaktadırlar. Bunlar Kılış Fiilleri Durum Fiilleri Oluş Fiilleri olarak adlandırılırlar.

Kılış Fiilleri : (yani, kimi, neyi) gibi soruları sorabiliyorsak bunlar kılış fiilleridir. Kılış fiilleri örnekleri; Taşımak, yazmak, açmak, anlatmak, görmek, bilmek, silmek.

Durum Fiilleri : Öznenin içinde bulunduğu durumu anlatan fiillere durum fiilleri denmektedir. Eylem öznenin kendi iradesi ile gerçekleşmiştir ve bundan etkilenen herhangi bir nesne yoktur. Durum fiilleri örnekleri; Uyu(mak), dinlen(mek), otur(mak), sus(mak), gül(mek), ağla(mak), dur(mak), uzan(mak), çık(mak), yürü(mek), gel(mek), koş(mak), bak(mak), yüz(mek), kork(mak), dur(mak), yürü(mek), bulun(mak) gibi kelimeleri kullanabiliriz.

Oluş Fiilleri : Bir varlıkta kendiliğinden oluşan değişiklikleri anlatan fiillere oluş fiilleri denir. Öznenin niteliğindeki değişimi ifade eden oluş fiillerinde özneden başka bir varlığa gerek yoktur. Oluş fiilleri örnekleri; Sararmak, Yaşlanmak, Uzamak, Paslanmak, büyümek, solmak, acıkmak kelimelerini kullanabiliriz.

Hakkında Ödevci

Check Also

Ünsüz Harfler Nelerdir ?

Ünsüz Harfler Nelerdir ? Türkçe dilinde bulunan ve kullanılan ünsüz harfler b, c, ç, d, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + twelve =