Ali Rıza Efendi Kimdir ?

Kategori : Atatürk,Kim Kimdir ? |

Ali Rıza Efendi hayatı
Ali Rıza Efendi Kimdir ?
1839 yılında selanikte doğan Ali Rıza Efendi nin Gümrük Muhafaza Teşkilâtı’nda bir memur, kereste tüccarı olduğu söylenmektedir. Bazı kaynaklara göre Ali Rıza Efendi nin hastalanarak 28 Kasım 1893 tarihinde öldüğü ifade edilmektedir. Kimilerine göre Arnavutlar kökenli olduğuda iddaa edilen Ali Rıza Efendi, kimileri tarafından Osmanlı Devleti’nin Makedonya ve Teselya’yı Türkleştirme politikası çerçevesinde 1460’larda Makedonya’nın Manastır Vilayeti’nin Debre-i Bala Sancağı’na bağlı Kocacık Köyü’ne ve oradanda 1830 lu yıllarda Selanik’e göç etmiş olan Kocacık Yörüklerinden olduğu belirtilmektedir. Dedesi Ahmet Efendi ve Amcası Hafız Mehmet Emin Efendi’nin taşıdıkları Kızıl lakabınınsa, Kocacık Yörüklerinin Orta Asya’dan gelerek Anadolu’da Konya-Karaman Bölgelerinde yaşamış olan “Kızıloğuz” Türkmenlerinden olmasından kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Falih Rıfkı Atay’ın aktardığı bilgilere göreyse, 1830’larda Selanik’e Söke’den göç etmiştir.

Onemli Uyari: Sitemizde Yayimlanmakta Olan Tum Materyaller Bilgilendirme Ve Paylasim Amaclidir. Olusabilecek Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Tutulamaz. Yayimlanmasini istemediginiz Yazi Ve Materyalleri Odev@odevdiyari.com Mail Adresine Bildiriniz. 3 Gun icinde Kaldirilacaktir.

1 yazısına 1 yorum yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>