Çarşamba , 19 Haziran 2019
Anasayfa » Genel » Ne Nedir ? » Ada Nedir ?

Ada Nedir ?

ada nedir kısaca tanımı
Ada Nedir ?
Dünyanın en büyük adasından bir görüntü : Grönland
ada hakkında bilgi
Ada Nedir ? Adalar Nasıl Oluşur Adalar Hakkında Bilgi Her yanı suyla çevrilmiş karaparçası. Okyanus deniz gibi sularla çevrili olabileceği gibi, göl ve akarsularla çevrilide olabilir. Coğrafya bakımından adaların her yanında denizlerin etkisinin duyulması gereklidir. Bu bakımdan Avustralya kıtası okyanus ve denizin her yandan etkisi duyulmayacak kadar büyük olduğu için adadan sayılmamaktadır. Bunun yanı sıra küçük birer kıta sayılabilecek nitelik taşıyan bir çok büyük ada da (Borneo, Madagaskar, Yeni Gine, ve Grönland gibi) vardır. Yeryüzündeki adaların alanı 10 000 000 kilometrekare tutmaktadır. Genellikle bir çoğu bir araya gelerek bir topluluk meydana getirmekte, pek ender olarak tek tek bulunmaktadırlar. Topluluk adaları o adalardan birinin adını taşırlar. Adalar oluşumlarına göre volkanik adalar, kıtadan ayrılan adalar, mercan adaları ve alüvyon adaları olmak üzere dört bölüme ayrılırlar.

Volkanik Adalar Hakkında Bilgi : Deniz dibinde ortaya çıkan volkanların püskürttükleri maddelerden oluşmuştur. Küçük adalardır. Bazı göllerin ortalarında ve okyanuslarda rastlanır. Batı Akdeniz’deki Stromboli adası, büyük okyanustaki Hawaii adaları volkanik adalara örnektir.
volkanik adalar hakkında bilgi

Kıtadan Ayrılan Adalar Hakkında Bilgi : Bunların büyük çoğunluğu jeolojik çağda ortaya çıkmışlardır. Büyük Britanya adası avrupa kıtasından, Sumatra ve Borneo adaları asya kıtasından 4. zamanda Madagaskar adası da afrika kıtasından 2. zamanda ayrılmışlardır. Kıtadan ayrılan adalar kıtanın alçalmasıyla yada kıtanın yerinde kalarak denizlerin yükselmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadırlar. Ege kıtasının parçalanmasıyla Ege Adaları batı akdenizdeki Tiren kıtasının parçalanmasıylada Korsika ve Sardunya adaları meydana gelmişlerdir.
kıtadan ayrılan adalar hakkında bilgiMercan Adaları Hakkında Bilgi : Okyanuslarda olağanüstü sürüler halinde yaşayan poliplerin çıkardıkları kalkerlerin birikiminden oluşan adalardır. Atol denilen dairesel adacıklarda mercan adalarıdır. Genellikle Büyük Okyanus ve Hint Okyanusunun iki dönence arasında kalan bölümlerinde (Marshall ve Carolin adaları gibi) bulunurlar.
mercan adaları hakkında bilgi

Alüvyon Adaları Hakkında Bilgi : Irmakların aşağı kesimlerinde çokluk denize döküldükleri yerlerdeki suyun çeşitli kollara ayrılmasıyla ortaya çıkan adalardır. Su kesiminden yükseklikleri azdır, bataktır ve suyun yön değiştirmesi yada akış gücünü arttırmasıyla biçim değiştirirler.
alüvyon adaları hakkında bilgi

Dünyanın En Büyük Adaları Hangileridir ?

Grönland – Kuzey Atlantik -2.175.597km2

Yeni Gine – Güneybatı Pasifik – 800.311km2

Borneo – Batı Pasifik -744.108km

Madagaskar – Hint Okyanusu – 587.931km2

Baffin – Kuzeydoğu Atlantik – 507,451km2

Sumatra – Hint Okyanusu – 473.605km2

Honshu – Japon Denizi – 230.966km2

Büyük Britanya – 229.883km2

Victoria -Kuzey Buz Denizi – 217,291

Ellesmere – Kuzey Buz Denizi – 196,236km2

Sullawesi – Endonezya – 189,218km2

South Island – Yeni Zelenda – 151,215km2

Java – Endonezya – 132,189km2

North Island – Yeni Zelenda – 115,778km2

Küba – 110,860km2

Hakkında Ödevci

Check Also

Hipokondri

Bazı ruh hastalıkları hem sinir hem de ruh bozukluklarıyla beraber ortaya çıkar. Bunlara küçük psikozlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − one =