Anasayfa » Dersler » Din Kültürü » Abdest Alma Nedir ?

Abdest Alma Nedir ?

abdest alma kısaca
Abdest Alma Nedir ?
Belirli vücut organlarını, gerektiği gibi yıkamaktan ibaret olan bir temizlik ve ibadet. Namaz kılmak gibi, bazı dinsel görevleri yerine getirmek için abdest almak gereklidir. Abdest, namaz abdesti ve boy abdesti olmak üzere ikidir. NAMAZ ABDESTTİ:Namaz abdesti şu şekilde alınır.
1_ Besmele çekilir, sonra da Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya denilerek, niyet edilirve eller üç defa bileklere kadar yıkanır.
2_Sağ avuçla ağıza üç defa su alınır, ağız çalkalanır. Dişler sağ elin işaret parmağı ile ovulur, temizlenir.
3_Sağ avuçla buruna üç defasında sol elle sümkürülür,böylece burun temişlenmiş olur.
4_İki avuca su doldurulur. Yüzbu şekilde üç defa bol su ile yıkanır.
5_İlkin sağ kol dirseklere kadar sağ elle üçer defa yıkanır.
6_ Sağ el tekrar ıslatılarak, başın üst kısmı sığazlanır.
7_Islak olan elllerin küçük yada işaret parmakları ile kulakların içi başparmaklarla kulakların arkası temizlenir.
8_Islak olan her iki elin geride kalan üç parmağının dış tarafları ile ense üç parmağının dış tarafları ile ense sığazlanır. Böylece ense temizliği yapılmış olur.
9_İlkin sağ ayak, sonra da sol ayak üçer defa topuklara kadar yıkanır, ayak parmaklarının araları temizlenir. Dokuz bölüm halinde verilen abdest abdest alma işleminde, şu temizlikler olur. 1_ Bütün yüz yıkanır 2_Kollarla birlikte eller yıkanır 3_Başın üst bölümü sıvanır 4_Topuklarla birlikte ayaklar yıkanır. Bunlar abdesttin dört farzıdır. Bunlardan biri eksik olursa, abdest alınmamış olur. Yağmur, kar, dolu, dere, çay, ırmak,kaynak,göl,deniz,kuyu,suları ile abdest alınabilir. Fakat bu suların kokmaması ve kullanılmamış olması gerekmektedir.
ABDESTTİ BOZAN ŞEYLER: 1_Büyük küçük abdest yapmak,gaz çıkarmak Vücudun bir yerinden kan yada irin çıkması 3_Ağız dolusu kusmak 4_Yatarak yada bir yere dayanarak uyumak 5_Namaz kılarken yüksek sesle gülmek 6_Bayılmak 7_SARHOŞ OLMAK Abdest alırken , yıkanması farz olan yerlerin birinde yara çıban gibi bir şey olur ve bu bölüm bir bezle sarılı olursa, sargı üzerini sığamakla abdest alınmış olur. Aynı zamanda abdestli iken giyilmiş ve ayaktan çıkarılmamış olan temiz bir ayaykabı üzerine sığamakla 24 saat süresince abdest alınabilir. Abdestti olmayanlar 1_Namaz kılamazlar 2_Kuran’a el süremezler, 3_Kabe ‘nin çevresinde dolanamazlar.
BOY(GUSÜL)ABDESTT,:Bedenin her tarafını, su değmedik bir yer bırakmaksızın temiz su ile yıkamaya boy abdestti denir. Boy abdesti şu şekilde alınır
1_Bİsmillahirrahmanirrahim diyerek besmele çekilirve Niyet ettim Allah rızası için gusül abdestti almaya denilerek niyet edilir.
2_Eller yıkanır ve bedenin kirli olan yerleri yıkanır.
3_Namaz abdestti alınır.
4_Ağızüç defa çalkalanır buruna, üç defa su çekilir.
5_Abdest bitince ilkin başa, sonra sağ ve sol omuza üçer defa su dökülerek, bedenin su değmemiş bir yeri kalmamış olur. Duş yapan yada denize giren bir kimse, ağzını ve burnunu da yıkamış ise, boy abdestti almış sayılır.Boy abdestinde şu temizlikler olur: 1_ Ağız yıkanır, 2_Burun temizlenir, 3_Bütün beden yıkanır Bunlarboy abdesttinin üç farzıdır.boy abdestti olan bir kimse ayrıca namaz abdesttide alımış sayılır. Boy abdestti alması gererken kişi almamışsa namaz kılamaz, camiye giremez, kurana el süremez.Hakkında Ödevci

Check Also

Dört Halife Dönemi

Dört Halife Dönemi Hz. Muhammed öldükten sonra Müslümanlar onun yerine geçecek bir kimse (halife) seçmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 10 =